субота, 18.01.2025, 13:00 -> 13:00
Извор: РТС
Аутор: Јована Вулиновић
Granična policija otkriva nove metode krijumčarenja droge i ljudi
Granična policija je tokom prošle godine zaplenila 350 kilograma narkotika, oko 10.000 boksova cigareta, 80 tona nafte, 16 kilograma zlata. Sprečili su i nelegalan prenos novca u iznosu od 2,5 miliona evra. U borbi protiv ilegalnih migranata, kažu, da su pojačanim akcijama značajno smanjili broj pokušaja nezakonitih prelazaka granica.
Trgovina drogom, oružjem i ljudima – najunosniji su nelegalni poslovi. Donose ogromne profite, ali i rizik, pa počinioci, da zavaraju trag, često menjaju načine krijumčarenja.
"Falsifikovanjem prateće dokumentacije, dok se određena roba krijumčari sakrivanjem kako u vozilima, tako i u prtljagu, ili u drugim specijalno izgrađenim bunkerima, posebno u putničkim i teretnim vozilima", navodi Zoran Dženovljanović iz Uprave granične policije.
Iskustvo je naučilo graničnu policiju da krijumčarenu robu traže na najneverovatnijim mestima. Lance ilegalne trgovine otkrivaju i pre granice.
"Posebno kod krijumčarenja opojnih droga, gde se droge razblažuju u vodi i drugim tečnostima i onda koriste, mada mi već imamo saznanja o tome, pratimo i uvek otkrivamo ta krivična dela", kaže Dženovljanović.
Za prebacivanje od Turske do Srbije 3.500 evra
Srbija je već godinama na migrantskoj ruti. Mnogi su tu videli priliku da zarade. Saradnja sa policijama susednih zemalja daje rezultate. Pojačanim akcijama na severu zemlje smanjen je broj pokušaja nelegalnog prelaska granice.
"U tom našem pojačanom radu učestvuju i granične službe Mađarske i Austrije, dok na granici prema Bugarskoj i Mađarskoj imamo i angažovanje kolega iz Fronteksa. Podneto je ukupno 327 krivičnih prijava kojima je obuhvaćeno 460 lica, što je značajan broj", ukazuje Zoran Dženovljanović iz Uprave granične policije.
Radoš Đurović, izvršni direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila ukazuje da krijumčari sada ljude ne skupljaju oko kampova i duž graničnog pojasa, gde su oni uočljivi i policiji i javnosti, već iz urbanih centara, gde ljude krišom smeštaju u štekove ili neke iznajmljene stanove.
"Oni ih odvode u jednoj akciji do granice i onda u istom trenutku, nekoliko sati, pokušavaju da ih preko granice i prevezu", dodaje Đurović.
A to košta – od Turske do Srbije najmanje 3.500 evra po osobi. Da se iz Srbije kroz Mađarsku prebace do Austrije i Nemačke, od 1.500 do 2.500 evra. A mnogi su zbog nebezbednosti platili životom.
Коментари