уторак, 17.12.2024, 17:30 -> 18:57
Извор: РТС
Sekulić: Naturalna restitucija biće završena za godinu i po dana, ove godine dominantna obeštećenja
Za prethodnih 13 godina otkada je osnovana Agencija za restituciju podneto je oko 80.000 zahteva za povraćaj oduzete imovine i obeštećenje. U građanskoj restituciji 75.000, u crkvenoj 8.000 i 2.500 jevrejskoj. Koliko je imovine ove godine vraćeno i koji su bili izazovi, za RTS je govorio direktor Agencije za restituciju, Strahinja Sekulić.
Ovu godinu je obeležio značajan pada vraćanja imovine u naturalnom obliku, navodi gost Dnevnika. Povraćaj objekata i zgrada je trenutno zanemarljiv, a poljoprivreno zemljište je na nivou od četiri-pet hiljada hektara godišnje, što je daleko manje nego u prethodnom periodu.
„Znači da u nekih godinu, godinu i po dana očekujemo kompletno okončanje naturalne restitucije. Ono što dominira, to je obeštećenje i ove godine smo doneli odluke o obeštećenju u iznosu od skoro 47 miliona evra“, dodaje Sekulić.
Sve odluke se donose u skladu sa planovima, napominje gost Dnevnika, ali ono što u javnosti nije vidljivo su intezivne radnje na tome da postupak okončanja restitucije bude regulisan, kako bi se izbegli, pre svega rizici za imovinu države.
„Naš zakon jasno određuje da se ne vraća imovina pripadnicima okupacionih snaga i njihovim naslednicima. Međutim, došlo je do intervencije, pre svega, sudova kroz proces rehabilitacije i odluka upravnih sudova koji praktično, prisiljavaju Agenciju da negira postojanje te odredbe i da se vraća imovina i onih koji su ne samo bili pripadnici okupacionih snaga, nego koji su bili očigledni ratni zločinci, ali su rehabilitovani“, ističe Sekulić.
Detaljna tehnička dokumentacija
Napravljeni su detaljni planovi i potrebno je rešavanje brojnih tehničkih pitanja u saradnji sa Upravom za poljoprivredno zemljište i Pravobranilaštvom, kako bi se postupak, kako je definisan zakonom i podzakonskim aktima okončao što brže, i da se izbegnu žalbeni postupci zainteresovanih građana. U ceo proces su uključeni veštaci geodetske i građevinske struke.
„Bez veštačenja ne bi bilo vraćanja pre svega poljoprivrednog zemljišta i građevinskog. Tako da je to pre svega ustanovljeno u interesu podnosilaca zahteva. Veštačenje se nalaže onda kada smo gotovo 90 odsto sigurni da će biti vraćanje naturalne imovine, pa to neće biti neki napor za stranku finansijski i bilo kod drugi“, objašnjava direktor Agencije.
Isplata obveznica
U izveštaju Agencije stoji da je doneto 1.920 rešenja, a uskoro na naplatu stiže i serija obveznica. Kako ističe Sekulić, već četvrtu godinu zaredom država ispunjava sve svoje obaveze i uredno isplaćuje obveznice.
„Država Srbija, one obaveze koje preuzme, ona ih izvršava. Možda ne preuzima obaveze tako lako, upravo zbog toga što ona obaveze koje preuzme ne trudi se da ih izbegne, nego da ih uredno izvršava.“
Finansijske obaveze koje država preuzima su planirane i uvek se planiraju sredstva u dovoljnom iznosu. Nemoguće je da preuzme nerealne obaveze, ali građani su to shvatili i sada znaju da ono što treba da dobiju, dobijaju na vreme.
Usklađivanje sa odlukama Ustavnog suda
Zakon o restituciji je bio predmet razmatranja Ustavnog suda koji je u pojedinim slučajevima utvrdio postojanje povrede prava građana.
Direktor Agencije za restituciju navodi da su dužni da poštuju odluke i Upravnog, i Vrhovnog, i Ustavnog suda koji insistiraju na proširenju prava na restituciju, ali da se trude da to usaglase sa raspoloživim sredstvima i izbegnu obaveze koje nisu bile planirane budžetom, ali i da ne uskrate prava podnosiocima zahteva.
Vraćanje imovine jevrejskoj zajednici
Agencija za restituciju je jako ponosna na činjenicu da je vraćena imovina jevrejskim zajednicama čak i kad nema živih naslednika, što je gotovo presedan u evropskoj praksi.
„ Zakon o restituciji je podigao ugled Srbije kao države u svetu. To je činjenica. I to u ne samo u političkim krugovima, nego upravo kod intelektualaca, kod naučnika i kod onih ljudi koji vode računa o civilizacijskim standardima. Stav Srbije je izražen kroz ovaj zakon. Ne želi da poseduje imovinu koja je postala imovina Srbije kao posledica holokausta“, naglašava Strahinja Sekulić, direktor Agencije za restituciju na kraju gostovanja u Dnevniku.
Коментари