Читај ми!

Ljudska prava na ispitu; Žigmanov: Najugroženiji su oni koji su najslabiji i nevidljivi u društvu

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov rekao je za RTS da se najdrastičniji primer kršenja ljudskih prava odnosi na ljude koji žive izvan sistema, bez ličnih dokumenata, koji nisu evidentirani u matičnim knjigama rođenih.

U Srbiji i svetu obeležava se Međunarodni dan ljudskih prava. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog obeležiće Međunarodni dan ljudskih prava pod sloganom "Slobodni i jednaki u dostojanstvenoj Srbiji".

Ministar Tomislav Žigmanov naveo je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je generalni sekretar UN nedavno rekao, u susret 10. decembru, da su ljudska prava u svetu danas napadnuta.

To je argumentovao činjenicom da postoji veći broj ratnih sukoba, da su milioni ljudi "zakinuti" kada je u pitanju dostupnost socijalne zaštite, zdravstvenog sistema, kvalitetnog obrazovanja, zatim tu je i pitanje gladi kao i dostupnst pijaće vode.

"Migracije su izazvale i probleme za države koje su primile migrante. Imamo atipičnu situaciju gde pitanje ljudskih prava ponovo dolazi u fokus“, napominje Žigmanov.

Prema njegovim rečima, dvostruki aršini su nam poznati iz novije i starije istorije, poznati su različiti načini postupanja u istim situacijama u različitim delovima sveta.

"Kada su u pitanju ljudska prava u određenim zemljama, interes međunarodne zajednice je daleko veći, spremni su da pružaju podršku onima koji su ugroženjni, a u slučaju nealbanskog stanovništva na KiM, pre svega, ugrožavanje srpskog naroda, pokazuju visoko nereagovanje kada je u pitanju ugrožavanje njihovih prava“, naveo je Žigmanov.

Ko je najugroženiji

Ministar Žigmanov kaže da su najugroženiji u Srbiji oni koji su najslabiji i nevidljivi unutar društva, to su marginalizovane grupe.

Objašnjava da kada su u pitanju etničke zajednice, to su pripadnici romske zajednice. Kada je u pitanju dob, to su stariji - starije ženske osobe romske nacionalnosti u ruralnom području, tako da taj društveni sloj može imati veće izazove u ostvarivanju ljudskih prava.

Tu su i oni koji žive pored nas, beskućnici, koji imaju izazove kada je u pitanju mentalno zdravlje, kada je u pitanju odrastanje, inkluzija, podvukao je Žigmanov i dodao da su tu i oni koji su u statusu žrtve.

Najdrastični primer

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je organizovalo 24 društvena dijaloga.

Najdrastičniji primer rušenja ljudskih prava, po ministru Žigmanovu, odnosi se na ljude koji žive izvan sistema, bez ličnih dokumenata, koji nisu evidentirani u matičnim knjigama rođenih.

Dodaje da je do juče bilo više od 5.000 takvih slučajeva, ali je sada taj broj je smanjen na nekoliko stotina.

четвртак, 12. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње