субота, 26.10.2024, 12:30 -> 15:43
Извор: РТС, Танјуг
Zimsko računanje vremena počinje noćas – pomeramo kazaljke unazad
Kazaljke ćemo sa tri časa ujutro pomeriti na dva, pa ćemo spavati sat vremena duže. Tako, u noći između subote i nedelje počinje zimsko računanje vremena ili kako ga zovemo naše "staro" vreme. Letnje računanje vremena u nekadašnjoj SFR Jugoslaviji uvedeno je 27. marta 1983. godine.
Letnje računanje vremena završava se noćas, pomeranjem časovnika u tri časa za jedan sat unazad. Pomeranje časovnika određeno je Zakonom o računanju vremena.
Na zimsko računanje vremena prelazi se svakog poslednjeg vikenda u oktobru u noći između subote i nedelje, dok se na letnje računanje vremena prelazi poslednje nedelje u martu, kada se vreme pomera jedan sat unapred.
Pomeranje kazaljki na satu daje dodatni sat sna i pripremu za predstojeće zimske dane, ali, kako su pokazale studije, može da izazove i neke zdravstvene probleme.
Kazaljke pomeramo od 1983. godine
Većina zemalja u Evropi i gotovo cela Severna Amerika pomeraju kazaljke na satu dva puta godišnje, a tu praksu prvi put je uvela Nemačka 1916. godine u jeku Prvog svetskog rata da bi se štedeo ugalj korišćen za osvetljavanje. Njen primer sledile su i Velika Britanija, Rusija i SAD, a sezonsku promenu sata uvelo je više od 140 država.
Osnovna ideja bila je da se bolje iskoristi dnevna svetlost što je još 1784. godine zagovarao američki političar i naučnik Bendžamin Frenklin koji je objavio esej u kome je predlagao da ljudi ranije ustaju i tako uštede na svećama.
Broj zemalja koje su menjale sat značajno se smanjio između dva rata, a letnje računanje vremena ponovo je uvedeno nakon naftne krize sedamdesetih godina prošlog veka, sa ciljem da se uštedi energija.
Letnje računanje vremena u nekadašnjoj SFR Jugoslaviji uvedeno je 27. marta 1983. godine.
Evropska unija najavila je pre nekoliko godina da će ukinuti letnje i zimsko računanje vremena i usvojiti jedinstveno, ali se to još nije dogodilo.
Коментари