Borba sa vremenom i pet metara mulja - spasilački tim Srbije traga za preživelima u BiH

Pomoćnik načelnika Uprave za Vatrogasno-spasilačke jedinice Miloš Milenković rekao je da posle bujičnih poplava u BiH naš tim nastavlja delovanje u dva smera - potragu za nestalima, a i učestvuje u evakuaciji stanovništva. Specifičnost ovog terena je da su u pitanju velike površine na kojima se traga za malim brojem lica, u pitanju su minuti", kaže Milenković.

U Bosni i Hercegovini nakon katastrofalnih poplava na terenu je 36 pripadnika specijalističkog tima za spasavanja Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije, sa 12 vozila.

Pomoćnik načelnika Uprave za Vatrogasno-spasilačke jedinice Miloš Milenković rekao je za RTS da je u BiH zbog najava novih padavina doneta odluka o evakuaciji stanovništva i da će tim Srbije učestvovati u tom zadatku.

"To govori o komplikovanoj situaciji na terenu. Naš tim nastavlja delovanje u dva smera. Nastavljaju potragu za nestalima, a i evakuaciju stanovništva", kaže Milenković.

Prema njegovim rečima, spasioci se suočavaju sa nizom specifičnosti, sa pet metara naslaga, tako da će delovati i "Srbijavode" sa teškom mehanizacijom, jer bez toga ne bi moglo ništa da se učini.

"Nakon inicijalnog zahteva BiH, MUP je odreagovalo za nekoliko minuta. Tim je upućen u nedelju u BiH. Po dolasku su se stavili lokalnim vlastima na raspolaganje", kaže Milenković.

Precizira da su zadaci tima potraga za nestalima, dostava hrane, pripadnici se angažuju i na osposobljavanju puteva, a danas će učestvovati i u evakuaciji stanovništva usled najavljenih novih nepogoda.

"Svaka situacija donosi novo iskustvo, menjali smo taktičko delovanje, tim je obučen da deluje u takvim situacijama. Jedna specifičnost ovog terena je da su u pitanju velike površine na kojima se traga za malim brojem lica. U pitanju su minuti", naveo je Milenković.

Kako je rekao, iskustvo iz Turske nam govori da ima malo veravotnoće da će se pronaći neko živ, tim Srbije je u Turskoj nakom 72 sata pronašao živu osobu.

Milenković je istakao da lokalne vlasti donose odluku kada se prestaje sa pretragom terena.

Na pitanje da li su slične bujične poplave moguće i u Srbiji, kaže da rizik postoji u brdsko-planinskim predelima Zapadne, Jugozapadne Srbije. Međutim, ističe da su male šanse da se to dogodi kod nas, ali da su vatrogasne jedinice spremne da deluju u takvim situacijama.

"U BiH meštani nisu stigli da iskoče iz kuća. MUP je išao u korak sa vremenom, elektronska platforma za prosleđivanje informacija podrazumeva da građani dobiju poruku da su na njihovoj lokaciji moguće bujične poplave i kako da reaguju. To doprinosi podizanju svesti građana, da bi mogli da reaguju pre nego što bude kasno", objasnio je Milenković.

среда, 22. јануар 2025.
0° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове