Читај ми!

Predstavljen projekat za jačanje socijalnog dijaloga u Srbiji, kako do boljeg položaja radnika

Međunarodna organizacija rada i EU predstavile su Beogradu projekat za jačanje socijalnog dijaloga u Srbiji. Realizuje se sa resornim ministarstvom, sindikatima i Unijom poslodavaca, socijalno-ekonomskim savetom i Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova. Evropska unija podržava projekat sa milion evra i trebalo bi da bude završen do kraja februara 2028.

Međunarodna organizacija rada očekuje da Srbija do kraja godine domaće zakonodavstvo usaglasi sa potpisanom Konvencijom 81 o inspekciji rada.

Jovan Protić, nacionalni koordinator Međunarodne organizacije rada za Srbiju navodi da je dobra vest što se Srbija nalazi u gornjoj trećini zemalja globalno u svetu od svih članica UN po broju ratifikovanih konvencija.

"Kada je u pitanju sprovođenje određenih radnih standarda, tu stvari stoje malo drugačije", rekao je Protić.

Bolji položaj i prava radnika i snažnija državna uprava mogući su samo kroz jačanje socijalnog dijaloga.

Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović ističe da socijalni dijalog mora da se vrati u institucije i u okviru zakona o radu i institute kakav je Socijalno-ekonomski savet.

Čedanka Andrić, kao stav Ujedinjenog granskog sindikata "Nezavisnost" iznosi potrebu da se zaustavi defragmentacija radnog zakonodavstva, da najbitinije odredbe koje regulišu radne odnose budu u zakonu o radu.

Iz resornog ministarstva podsećaju da je trenutna stopa nezaposlenosti 8,2 odsto i da je postignut konsenzus socijalnih partnera o minimalnoj ceni rada za narednu godinu, koja će prvi put pokriti minimalnu potrošačku korpu.

Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja navode da ih očekuje rad na novom zakonskom okviru.

"Rad na zakonu će nam omogućiti da socijalni dijalog ne bude samo formalnost, već živa praksa u kojoj svi učestvuju“, rekao je ministar Nemanja Starović.

Osnaživanje socijalnog dijaloga činiće preporuke u formulisanju novih zakona – o radu, o mirnom rešavanje sporova, o Socijalno-ekonomskom savetu i štrajku, zatim poboljšanje infrastrukture za dijalog na lokalu, obuke za učesnike u dijalogu i unapređenje postojećih registara i baza podataka.

Emanuel Žiofre, šef Delegacije EU u Srbiji, navodi da socijalni dijalog donosi benefite.

"Svedoci smo da socijalni dijalog između zaposlenih i poslodavaca pomaže poboljšanju uslova za život i bezbedan rad svih zaposlenih. Socijalna pravda vodi do dobre saradnje sa vladom, a veća produktivnost i do snažne države", rekao je Žiofre.

Srbija već sarađuje sa Međunarodnom organizacijom rada na bezbednosti i zdravlju na radu, promociji dostojanstvenog rada i uključivanju mladih na tržište rada kroz programe garancija za mlade.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње