Dnevno oko 80 dece boravi u Svratištu - šta im je potrebno i kako im možete pomoći
Početak septembra i nova školska godina povećali su i broj dece koja koriste usluge Svratišta. Svakog dana po obrok i da uradi domaći zadatak dođe njih 80-oro. Za donacije su uvek otvoreni, ali kažu, treba im stabilno i sigurno finansiranje. Ministar telekomunikacija i informisanja Dejan Ristić obišao je danas Svratište i donirao školsku opremu i pribor za svih 436 štićenika.
Neobična slika na poznatoj adresi Krfska 8. U trpezariji Svratišta ne čuju se deca i zveket kašika. Zaposleni kažu - biće puno posle časova. U podne je svratio samo 10-godišnji Branko. Školu voli, Svratište - još više.
"Dugo dolazim ovde i baš je lepo. Znači mi jer tu mogu da učim, radimo zadatke, imamo radionicu, igramo se", kaže Branko.
Branko ima četiri sestre i jednog brata. Svi su koristili usluge Svratišta. U sličnoj situaciji je više od 400 dece, samo u Beogradu. Po hranu, odeću i druženje van ulice i neformalnih naselja, jesen i zima poslaće još mališana.
"Velika većina njih je u svojim primarnim biološkim porodicama, ali ti ekstremni, užasno teški socio-ekonomski uslovi su nešto što ostavlja traga u svakom segmentu života tog deteta, pa i u obrazovnom smislu. Jako je teško izaći zapravo iz tog cikličnog kruga siromaštva", navodi Dragana Vučković, projektna direktorka Centra za integraciju mladih.
Ana Mutavdžić, stručni radnik u Svratištu objašnjava da se u zavisnosti od dinamike dolaženja, pravi individualni plan u odnosu na svako dete.
"Gde mi pružamo podršku u skladu sa potrebama konkretnog deteta, to su razni sadržaji poput edukativnih radionica, kreativnih radionica, uključivanje u školski sistem", dodaje Mutavdžićeva.
Teško dolaze do posla
Srednju školu upiše tek po neko od te dece. Jednako teško dolaze i do legalnog posla. Oni koji uspeju, najčešće rade u restoranima, hotelima, poneki u muzejima.
"Na to smo naročito ponosni zato što su to deca koja su uspela da ostvare finansijsku samostalnost, da izađu iz nasilja, iznajmljuju stan imaju redovnu platu i primanje, ali doći dotle zahteva uključenost čitavog sistema", kaže Dragana Vučković, projektna direktorka Centra za integraciju mladih.
Zakon o socijalnoj zaštiti prepoznaje usluge Svratište, ali budžet ne. Finansiraju se projektno i uz pomoć donacija.
"Razgovarao sam sa kolegom Starovićem i ministar je pokazao potpuno razumevanje i rekao da će predstavnici svratišta biti poslati u ministarstvo kako bi i to ministarstvo pružilo od narednog perioda kontinuiranu podršku. I mi ćemo to činiti iako nismo resorno i pozivamo i druge da to čine", navodi Dejan Ristić, ministar telekomunikacija i informisanja.
Obuća, odeća, udžbenici i školski pribor uvek dobro dođu. Za najmlađe i igračke. Mnogima od 2.000 dece, koliko ih je prošlo kroz Svratište za 20 godina, ono je bilo jedina adresa radovanja.
Коментари