Читај ми!

Ivanković: I dalje ne znamo ko je sve bio izložen tragediji u Ribnikaru, nemamo sistem podrške

Navršilo se godinu dana od masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", kada je 13-godišnji đak te škole ubio devetoro dece i čuvara škole. Zamenica direktora organizacije Evropska pomoć žrtvama Aleksandra Ivanković kaže da u Srbiji pre godinu dana, kao ni danas nije postojao sistem za podršku žrtvama, kao i da ne znamo koliko je zapravo žrtava zločina u školi na Vračaru, kao i u Duboni i Malom Orašju.

Učenik sedmog razreda Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" u Beogradu K. K. pucao je iz pištolja na obezbeđenje škole, nastavnicu i učenike. Na licu mesta ubijeno je osam učenika i radnik obezbeđenja, dok je teško ranjena devojčica Angelina Aćimović kasnije podlegla povredama

Zamenica direktora organizacije Evropska pomoć žrtvama i članica Radne grupe za izgradnju memorijalnog centra Aleksandra Ivanković kaže za RTS da se zapravo ne zna koliko je žrtava kako ovog zločina, tako i masovnih ubistava u Duboni i Malom Orašju.

“Mi viktimizaciju posmatramo kao koncentrične krugove. Najviše su pogođeni roditelji ubijene dece, zatim povređeni, pa oni koji su bili u učionici i tako dalje, tako da možete da vidite te koncentrične krugove kako se šire. Međutim, mi zapravo znamo jako malo van možda ta prva dva kruga. Mi ne znamo kako su, na primer, tetkice u školi podnele činjenicu da je možda trebalo da očiste učionice i prostorije škole nakon ubistva”, navela je Ivankovićeva.

Ukazuje da bi prema Evropskoj direktivi o pravima žrtava, koju je Srbija prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju EU dužna da poštuje, trebalo identifikovati svaku osobu koja na neki način trpi posledice ovih tragedija.

“Treba da bude identifikovana, treba da bude registrovana, njihove pojedinačne potrebe treba da se procene i da se onda na te potrebe adekvatno odgovori. I to je nešto što u Srbiji ne postoji. Mi i dan-danas ne znamo ko je tačno sve bio izložen ovoj tragediji i ko i na koji način trpi posledice“, ukazala je Ivankovićeva.

Srbija nema sveobuhvatan sistem za podršku žrtvama

Na pitanje kako može da se pomogne žrtvama, Aleksandra Ivanković ukazuje da postoje komparativne prakse koje se koriste i na koje se oslanja kako bi se radilo sa preživelima. Srpski stručnjaci tako sarađuju sa norveškim timom koji ima iskustvo nakon zločina koji je počinio Anders Brejvik.

Objašnjava da pomenuta evropska direktiva, između ostalog, zahteva od država da uspostave sveobuhvatan sistem za podršku svim žrtvama.

"Takav sistem u Srbiji ne postoji – 2020. je usvojena nacionalna strategija o pravima žrtava, koja apsolutno nikud nije stigla sa implementacijom. Sistem podrške žrtvama ne postoji  – nije postojao 3. maja 2023, ne postoji ni 3. maja 2024. Imate jednu ogromnu prazninu u sistemskom odgovoru. Tako da je to nešto od čega treba da se počne", poručila je Ivankovićeva.

Objašnjava da treba da se razgovara o pravima žrtava u policijskoj istrazi, o pravima žrtava u tužilaštvu, pravosuđu, zdravstvenom  i obrazovnom sistemu.

Žrtve će teret majskih događaja nositi do kraja života

Gubitak i bol roditelja ubijene dece je nenadoknadiv i nemerljiv.

Danas je tek prva godišnjica i danas je verovatno najteža godišnjica, ali to ne znači da će sutra roditeljima ubijene dece i roditeljima dece koja i dalje idu u tu školu biti mnogo lakše. Taj gubitak je nemerljiv i nepovratan“, istakla je Aleksandra Ivanković.

I dok je važno da razumemo šta se dogodilo, isto tako je, navodi Ivankovićeva, bitno i da gledamo na postojeći moment i u budućnosti – da saznamo šta je žrtvama potrebno i na koji način možemo da ih podržimo u narednom periodu.

среда, 15. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове