Читај ми!

Beogradski đaci se utrkuju u humanosti – prikupljaju novac, režiraju predstave, igraju fudbal

Da li empatija može da se nauči ili se sa njom rađa? Koji god odgovor da je tačan na ovo pitanje, lepo je što pojedine škole svoje đake podstiču da brinu jedni o drugima.

Mihajlo se sada nalazi stotinama kilometara daleko na lečenju u Turskoj, ali su drugari iz škole stalno su uz njega. Razmenjuju poruke, bodre ga, čuvaju mesto na golu, jer moraju zajedno da pobede.

Za Osmi mart odlučili su da ne kupuju poklone, već da taj novac daju za Mihajlovo lečenje.

Beogradski đaci kao da se utrkuju u organizovanju humanitarnih akcija – igraju fudbal, košarku, režiraju predstave, prave izložbe. Tako u Petoj gimnaziji za Kostu, drugara iz klupe. 

"Igrali smo predstavu koju je naš drug Gregor u dramskoj sekciji režirao. Odaziv na ceo festival je bio velik, pa smo uspeli da skupimo veliku svotu novca koja će Kosti značiti, pogotovu zato što su se njegovi drugari iz škole odazvali tom humanitarnom radu", navodi Isidora Jovanović sa geografsko-istorijskog smera u Petoj beogradskoj gimnaziji.

Koncerti i predstave 

Humanitarni koncert u Božidarcu održaće se u petak, 15. marta, a učenici su ulaznice odštampali, znaju i koji će bendovi svirati.

"Nama nije teško da odvojimo sat vremena pre škole da pogledamo prostor, izaberemo volontere, pošaljemo imejl za sponzorstvo za piće i grickalice", kaže Gregor Simeunović, takođe sa geografsko-istorijskog smera.

U Dvanestoj gimnaziji organizovana je predstava "Don Žuan", u režiji dramske sekcije. Iako u salu može da stane 250 ljudi, mnogo više njih je kupilo karte.

"Bila je namenjena porodici sa Banjice kojoj je u požaru izgoreo stan. Nije bilo samo obično izvođenje, pomogli smo im, prikupili novac, a ljudi su se jako lepo odazvali ovom pozivu", ističe Andreja Stević iz Dvanaeste beogradske gimnazije.

Paketići za decu

Sveke godine spremaju se i tradicionalni paketići za decu bez roditeljskog staranja.

"Pakuje se uglavnom u prostorijama škole ili biblioteci. Ima više kategorija stvari, uglavnom slatkiša i slaniša, knjiga, odeće, igračaka. Trudimo se da damo deci sve ono što bi njih obradovalo", priča Petar Malović iz Dvanaeste gimnazije.

Učenici smišljaju i organizuju, a profesori su tu da pomognu.

Borka Popović, direktorka Pete beogradske gimnazije navodi da je rezultat osećanje koje deca imaju u činu davanja.

"Iskreno mi je važno, kao i svim nastavnicima, što je najveći broj aktivnosti bio rezultat zajedničkog rada", kaže Popovićeva.

Direktorka Dvanaeste beogradske gimnazije Svetlana Miljenović smatra da učenici imaju razvijene osećaje ljudskosti i humanosti. 

"Akcije daju pozitivnu energiju deci i polet da stalno idu ka novoj akciji", naglašava Miljenovićeva.

Gotovo da nema meseca bez humanitarne đačke akcije, a ni oblasti u kojoj nisu pokušali da pomognu.

Sakuplja se novac za lečenje, obnovu kuće, ali i za ekskurzije. Nekome su bile potrebne knjige, a nekome užina.

петак, 03. јануар 2025.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње