Трећина младих који се коцкају постану зависни – колика је помоћ у појачаној контроли
Истраживање је показало да је трећина младих који су учествовали у играма на срећу постала зависна. После четрдесете године излечење је тешко, упозоравају стручњаци и кажу да је коцкање најдеструктивнија болест зависности јер уништава целу породицу. Измене Закона о играма на срећу, усвојене крајем прошле године, доносе појачану контролу, а сваке године смањује се и број објеката у којима се игре приређују. Сада их је 2.909, 150 мање него пре пет година.
Кампањом "Крокодили долазе" музичари из целог региона позивају јавне личности да не рекламирају индустрију која може да створи зависност. То ће бити забрањено и Законом о оглашавању.
Да је зависност од коцкања проблем који много погађа младе сведоче и стручњаци Института за ментално здравље у Београду чији најмлађи пацијенти имају 12 година.
"Када дођу код нас на лечење то значи да је већ догорело до ноката, да они не иду у школу, да имају проблеме у кући да демолирају куће и прете самоубиством кад родитељи не дају паре, а притом доносе лепе дугове. Негде наше искуство за ове од 18 до 25 каже да родитељи врате 15 до 30 хиљада евра пре него што додју на лечење", навео је прим. др Ивица Младеновић, начелник Клинике за болести зависности Института за ментално здравље.
Лечење подразумева учешће целе породице
Само лечење кошта много и подразумева учешће целе породице. Ипак, у 66 одсто случајева је успешно.
Из удружења приређивача игара на срећу тврде да строго бране малолетницима улазак у кладионице. Казне за кршење Закона су од 100.000 до два милиона динара. Приређиваче контролише Управа за игре на срећу, која од сада има и директан приступ видео надзору у објектима. Ригорознија је и контрола онлајн клађења.
"Подразумева се да сте ви кад сте се регистровали скенирали ваш идентификациони документ, да ли је то лична карта или пасош. Веб камера вашег уређаја са кога желите да играте вас снима, софтвер тражи 100% поклапање ваше слике у моменту кад желите да играте са документом који сте пријавили", рекао је Раде Каран, директор Удружења приређивача игара на срећу.
Малолетници проналазе начине да играју на нелегалним страним сајтовима
Ипак, малолетници нађу начин да играју на нелегалним страним сајтовима. Управа за игре на срећу блокирала их је више од хиљаду.
Изменама Закона уводи се и додатна обавеза да се постер са упозорењем о зависности и забраном за малолетнике истакне и на излогу. Удаљеност кладионице од школе мора бити 200 метара, а 100 метара између два објекта.
"Полазећи од тога да је ту било разних непрецизности овим законом се уводи нова обавеза да приређивачи морају прибавити вештачење надлежног вештака саобраћајне струке који ће тачно утврдити удаљеност тако да нема спора", навела је Славица Савичић, државни секретар Министарства финансија.
По том основу угашена су 24 објекта. Ипак, сви који су добили дозволу за рад пре 2020. од када се Закон примењује остали су на истом месту, па чак и једни до других.
Коментари