Алтернативни мост у Адранима, на којем је десни стуб напукао од терета, затворен је вечерас у 20.30.
Стручњаци који ће проверити безбедност на мосту стићи ће сутра.
понедељак, 19.06.2023, 06:55 -> 14:09
Извор: РТС
Poplave su stvorile probleme i nanele veliku štetu u Srbiji. Poplavljene su kuće, poslovni prostori, oštećeni putevi, mostovi, u nekim mestima pokrenuta su klizišta i odroni. Vanredna situacija je na snazi u 56 gradova i opština. Evakuisano je više od 300 ljudi, a ekipe Sektora za vanredne situacije i dalje su na kritičnim tačkama. Dva mosta koja je odnela bujica biće zamenjena novim – u Adranima za četiri meseca, a u Mrčajevcima za godinu i po.
Алтернативни мост у Адранима, на којем је десни стуб напукао од терета, затворен је вечерас у 20.30.
Стручњаци који ће проверити безбедност на мосту стићи ће сутра.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић обишао је више места у општинама Пожега и Косјерић која су претрпела последице поплава.
"Влада Србије ће помоћи да би се санирала сва штета која је настала. Пред нама је задатак да људима обезбедимо и довољну количину сточне хране за наступајућу зиму, како би до следеће сезоне могли да премосте тај недостатак", нагласио је министар.
Председница Владе Ана Брнабић обишла је после подне поплављена подручја у општини Ћићевац, села Појате и Мрзеница где је највећа штета на стамбеним објектима.
Премијерка је захвалила полицији и ватрогасцима спасиоцима на брзој интервенцији и што су спречили људске жртве.
Радници су стигли на мост у Адранима на Ибарској магистрали, на којем су напукли стубови, и раде на санацији.
На седници Владе Србије усвојена је Одлука о проглашењу елементарне непогоде у 56 градова и општина.
Донет је и закључак о формирању Радне групе за координацију активности на санирању последица поплава и припреми државних програма помоћи и обнове након поплава које су задесиле Србију, а којим ће бити прецизирана потребна финансијска средстава за санирање штете.
Водостај Велике Мораве код Ћуприје приближио се коти ванредне одбране од поплава, али за сада нема већих проблема. Око 11 часова измерен је водостај од 460 центиметара што је само десетак центиметара испод границе ванредне одбране.
Очекује се да ће до краја дана и сутра водостај бити најпре у стагнацији, а затим и у опадању.
На извештајним станицама Ћуприја и Багрдан тренутно је врх таласа високих вода које је Велика Морава примила од Јужне и Западне Мораве и њихових притока које су претходних дана правиле проблеме у већем делу Србије.
Напукао је још један мост преко потока Мусача у Адранима, у Индустријској зони, јавља дописница РТС-а.
Да подсетимо, овај набујао поток је већ однео део једног моста, због чега је Ибарска магистрала у делу пута којим повезује Краљево и Чачак, у прекиду.
У домаћинства угрожена поплавама Црвени крст је упутио помоћ и обезбедио воду, пакете са храном, средствима за хигијену и дезинфекцију домаћинстава, кабаницама, чизмама, сетовима за чишћење после поплава, сушилице.
Љубомир Миладиновић, генерални секретар Црвеног крста Србије апеловао је на локалне самоуправе да својим буџетима предвиде овакве ситуације, јер се оне понављају из године у годину.
"Наравно, Црвени крст ће из својих резерви увек бити на располагању људима и заједницама, али тај први одговор стиже из средине која је директно погођена несрећом, и то је веома значајно. Ми када, и оно што смо такођер учили из 2014. када имамо природне непогоде, последице се дуго отклањају, и то није нешто да ће се завршити само са повлачењем воде“, рекао је Миладиновић.
Истакао је да Црвени крст тренутно има довољно резерви за помоћ становништву.
Prestanak padavina, stagnacija i povlačenje pojedinih reka u svoja korita, ali i intervencije putara i svih nadležnih službi koje su uključene u sistem za odbranu od poplava, doprinele su boljoj prohodnosti puteva, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije.
I dalje treba biti oprezan na deonicama koje su prethodnih dana bile pogođene vremenskim neprilikama - na snazi je preporuka da se u tim mestima zaobiđu lokalni putevi i da se drži puteva prvog prioriteta.
Na putu Potočić (Donja Toponica) - Prokuplje (Ćukovac), normalizovan je saobraćaj nakon obustave zbog izlivanja reke Toplice na više mesta.
Na putu Kučevo - Debeli Lug i Debeli Lug - Majdanpek, normalizovan je saobraćaj nakon odrona i izlivanja vode.
U Srbiji se u narednih pet dana očekuje toplo i sunčano vreme, ali za naredni vikend prognozirane su nove nepogode.
U Kragujevcu je u poplavama oštećeno oko sto domaćinstava, a evakuisano 14 osoba, među kojima je bilo i jedno dete. Poplava je napravila mnogobrojne probleme i na ulicama širom Kragujevca.
Načelnik uprave za vanredne situacije u Kragujevcu Zoran Kočović rekao je da je došlo do oštećenja stambenih objekata, poslovnih objekata, ali i do izlivanja reke Lepenice, zbog čega je proglašena vanredna situacija.
“Cilj proglašenja vanredne situacije je da se što pre otklone posledice koje su ove obilne padavine i voda nanela građanima grada Kragujevca”, rekao je Kočović.
Vanredna situacija je na snazi i u Aranđelovcu, Topoli i Rači. "Na celoj teritoriji Šumadijskog upravnog okruga pripadnici Sektora za vanredne situacije su evakuisali i spasili 31 osobu sa teritorije grada Kragujevca i opštine Aranđelovca. Trenutna situacija u ovim opštinama je stabilna.
Istakao je da svi građani sa teritorije grada Kragujevca mogu da prijave štetu na broj telefona 505 800, dok sa teritorije Šumadijskog upravnog okruga štetu prijavljuju popunjavanjem obrasca u lokalnim samoupravama.
I u šabačkom kraju se sagledavaju posledice od izlivanja brojnih vodotokova tokom maja. Vanredna situacija je u 19 mesnih zajednica.
Gradska komisija je veći deo posla završila, šteta se i dalje sabira. U ovom kraju je bilo više poplavnih talasa i svaka nova kiša je izazivala nove probleme, a neka sela su i više puta plavljena. Problem nije predstavljala Sava, već manje reke i kanalska mreža.
Zoran Zdravković, član gradskog veća za vanredne situacije, rekao je da je šteta načinjena na 750 hektara poljoprivrednog zemljišta, prethodno je još 550 hektara pretrpelo štetu od grada, a poplavljeno je 95 domaćinstava.
“Finansijska procena je da je šteta u poljoprivredi oko 150 miliona, na infrastrukturi 170, 150 na domaćinstvima“, rekao je Zdravković.
Deo meštana je u prihvatilištu jer nemaju uslova da se vrate svojim domovima. Njima je data jednokratna novčana pomoć, higijenski paket i hrana. Zdravković očekuje da će, ako se nastave povoljne vremenske prilike, brzo moći da se obavi dezinfekcija objekata.
I na području Kraljeva mnoga domaćinstva su pretrpela štetu. Uništeni su plastenici, voda je ušla u kuće, a štete je bilo i na industrijskim objektima.
Danas treba da počne izmeštanje instalacija ispod srušenog mosta u Adranima, kako bi za desetak dana bio normalizovan saobraćaj na tom delu Ibarske magistrale, koji je za sada premešten na stari čačanski put.
Radoica Kočović, član Gradskog veća, rekao je da su krenuli sa sanacijom štete, a da će na današnjoj sednici štaba odrediti komisije za procenu štete, a koje će obići sve lokacije gde se voda povukla. Kada je reč o Adranima, Grdici, Šuamricama, moraćeda se sačeka da se Zapadna Morava povuče u svoje korito.
Trenutno je najteža situacija u Konarevskom polju, gde je Ibar odneo plodno zemljište. To je jedina lokacija gde se ne radi o plavljenju poljoprivrednog zemljišta već o odnošenju obale.
“Ovde je neophodno hitno uraditi projektnu dokumentaciju da bi pristupili kad se povuče vodostaj Ibra, pristupiti obaloutvrdi ove lokacije i da se to privede nameni kako ne bi u budućnosti nosilo jer nam je ugroženo stanovništvo sa desne strane, a u neposrednoj blizini ispod 200 metara se nalazi izvorište Konarevski bunari, tako da bi bilo i to ugroženo ukoliko se Ibar ne zaustavi na ovoj lokaciji”, rekao je Kočović.
I u novopazarskom kraju reke su se povukle u korita, ali su posledice ostale.
Ismail Dupljak, rukovodilac odeljenja za vanredne situacije Novog Pazara, rekao je da ekipe za utvrđivanje štete na putnoj infrastrukturi, građevinskim objektima rade treći dan i da je dosta objekata popisano.
Radi se i na iznošenju nameštaja i drugih stradalih stvari, a predviđeno je da se obavi i dezinfekcija terena. Dupljak je apelovao na građane da budu strpljivi jer će učiniti sve da svi građano budu obezeđeni.
Ponudili smo smeštaj nekim porodicama, drugima ćemo pomoći oko sređivanja kuća, rekao je Dupljak.
Tokom popodneva očekuje se da će vodosnabdevanje biti normalizovano u takozvanoj nižoj zoni grada. Ta niža zona grada obuhvata oko deset hiljada potrošača, trećinu potrošača vode u Prokuplju.
Voda koja će stići do domaćinstava biće potpuno ispravna fizički, hemijski, bakteriološki i moći će i da se pije.
Kada je reč o gradu Prokuplju, teniski tereni i gradski bazen pretrpeli su veću štetu, kao i stanovnici dela naselja Garić, konkretno stanovnici ulice Liparskog naselja i stanovnici Pane Đukića.
U prigradskim naseljima šteta je načinjena u selu Draganja, dok su bujični potoci napravili veliki problem u selima Bacu, Kaludri, Tulari i Pločniku. Odsečeni su putni pravci u Donjoj Konjuši.
Očekuje se da će danas stići sušilice iz Crvenog krsta Srbije i sredstva za dezinfekciju.
Voda se povukla iz područja koja su bila ugrožena poplavama prouzrokovanim izlivanjem bujičnih voda iz reka Peštan i Turija - 154 lazarevačka domaćinstava su bila pod udarom nepogode.
Voda je poplavila 71 kuću dok je u 83 poplavila pomoćne objekte i druge delove domaćinstava, garaže, kotlarnice. Potpuno je uništeno 13 velikih plastenika u okviru 13 domaćinstava.
Predsednik opštine Bojan Stević rekao je da nema ugroženih stambenih objekata, ali da u mesnoj zajednici Junkovac ima problema sa vodosnabdevanjem jer je reka Turija ušla u bunare iz kojih se ova MZ snabdeva. Meštani se trenutno snabdevaju vodom iz cisterne.
Stević je istakao da u drugim mesnim zajednicama nema problema ni sa vodosnabdevanjem, ni sa električnom energijom.
Kako je istakao, oformljeni su timovi za popisivanje i procenu štete usred poplava, a radiće se na čišćenju svih domaćinstava koja su poplavljena - dezinfekcija, deratizacija, odvoz nameštaja, čišćenje tamo gde se voda ulila u septičke jame.
Коментари