понедељак, 22.05.2023, 18:06 -> 20:43
Извор: РТС
Povratak u klupe posle tragedije – suočavanje sa stvarnošću ili retraumatizacija
Predsednik Saveta roditelja OŠ "Vladislav Ribnikar" Igor Đorđević kaže za RTS da je teško naći kompromis o povratku dece u školu ako se svako drži svojih stavova. Smatra da je dobro rešenje koje je ponuđeno roditeljima jer deca mogu da se vrate u školu, ali i da ostanu kod kuće bez ikakvih konsekvenci. Navodi da je blizu 900 učenika uključeno u rad škole. Pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić naglašava da struka smatra da deca treba da se vrate u školu, da budu zajedno i zajedno prođu kroz fazu žalovanja.
Nastava u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" počela je jutros, sa skraćenim časovima. Ministarstvo prosvete je izdalo preporuke za organizaciju nastave do kraja godine, ali grupa od oko 200 roditelja učenika škole zahteva da godina bude završena zaključno sa danom kada se dogodila velika tragedija.
Predsednik Saveta roditelja OŠ "Vladislav Ribnikar" Igor Đorđević rekao je u emisiji "Oko" da je njegova ćerka, koja je iz odeljenja VII/1, jutros bila u školi.
"Dan je, po njenim rečima, protekao dobro. Bilo im je interesantnije nego prošle nedelje. Velika većina dece je išla u školu od prvog dana kada je pokrenut povratak. Iz dana u dan se taj broj povećavao", navodi Đorđević.
Ističe da su deca danas imala časove od po 30 minuta, da je prvi put nakon tragedije uvedeno školsko zvono, kao i da je prvi put tematika razgovora sa predmetnim nastavnicima i razrednim starešinama prešla sa ljudskih i građanskih tema na tematiku nastave, ali bez ispitivanja i uz prilagođavanje trenutnom senzibilitetu i osećanjima dece.
Đorđević kaže da je od prvog dana oko dve trećine dece dolazilo u školu, a da je u ovom trenutku blizu 900 dece uključeno u rad škole.
"Najveći deo je u samoj školi - u učionici, tri odeljenja su na nastavi u prirodi i imamo jednu manju grupu dece koja je na organizovanim aktivnostima van škole. Mislim na neke posete muzejima, Francuskom kulturnom centru i sličnim ustanovama", objašnjava Đorđević.
"Struka smatra da deca treba da se vrate u školu i budu zajedno"
Pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić kaže da je prosvetna inspekcija započela vanredni nadzor u školi, ali da je rano govoriti o nalazima inspekcije. Naglašava da su zaposleni preduzeli sve aktivnosti u vezi sa organizacijom prostora i boravka timova koji pomažu deci i zaposlenima.
"Ministarstvo prosvete je od prvog dana bilo uključeno, uz veliku zahvalnost Ministarstvu zdravlja i ostalim institucijama i organizacijama koje su bile uključene", naglašava Pašić.
Ističe da se struka slušala i da Ministarstvo prosvete ništa ne bi moglo samo, bez stručnjaka – psihijatara, psihoterapeuta i svih onih koji su davali smernice kada je i zašto nešto dobro.
"U svakom slučaju, gledao se interes dece, roditelja i zaposlenih", naglašava Pašić i kaže da je legitimno mišljenje roditelja koji ne žele da se deca vrate u "Ribnikar" i da svako ima pravo da iznese ono što misli i oseća.
"U ovom trenutku je sva neophodna podrška pružena učenicima, roditeljima i zaposlenima. Mišljenja su podeljena, ali struka smatra da treba da se vrate deca, da budu zajedno, da zajedno prođu kroz fazu žalovanja, da budu u grupi jer je tako lakše da se podnesu sve faze kroz koje prolaze", navodi Pašić.
Ističe da se ne koristi učionica u kojoj su učenici ubijeni, da je obezbeđena školska biblioteka i sve što je neophodno za nastavu.
Pašić napominje da je sa roditeljima razgovarano i o opciji da se učenici "Ribnikara" izmeste u tri obližnje škole, ali da većini to nije odgovaralo.
"Većina roditelja je rekla da im odgovara da deca dolaze u sredinu koju poznaju, gde će taj prostor da promene, da prilagode. Pričaćemo sa roditeljima o samoj rekonstrukciji i daljim fazama koje su u planu", kaže Pašić.
Naglašava da je važno mišljenje roditelja dece koja su stradala i da će biti uvaženo prilikom rekonstrukcije škole.
"Teško je naći kompromis ako se svako drži svojih stavova"
Igor Đorđević ističe da ne sumnja da svako od roditelja misli najbolje svojoj deci i navodi da su imali jedan zvanični i još dva neformalna sastanka Saveta roditelja.
"Svi ti sastanci su bili višečasovni. Na prvom sastanku, koji je bio nezvaničan zato što se umesto 42 člana pojavilo preko 70 roditelja, nismo hteli da pravimo bilo kakve probleme, pustili smo sve da kažu šta misle. To je trajalo pet sati", kaže Đorđević.
Ističe da su na sastanku bili i predstavnici Ministarstva zdravlja i institucija koje su pomogle u odlučivanju o načinu vraćanja dece u školu.
"Kao kompromis smo imali sedam tačaka sa kojima smo izašli. Drugi kompromis je bio da deca treba da se vrate zajedništvu. Jedino gde nismo imali kompromis je da li treba da bude tu ili negde drugde. Teško je naći kompromis ako se svako drži svojih stavova. U takvoj situaciji je neka normalnost da proba da se dođe što bliže kompromisu", ističe Đorđević.
Smatra da je rešenje koje je roditeljima ponuđeno u tom trenutku nešto najbliže kompromisu.
"To je da imamo mogućnost da vratimo decu u školu jer to jeste većinsko mišljenje, a da svi oni koji još uvek na to nisu spremni, imaju vremena i mogućnosti da bez ikakvih konsekvenci ostanu kod kuće i lagano pripremaju decu za povratak", objašnjava Đorđević.
Ističe da su ostale samo tri nedelje do kraja školske godine i da je preporučeno da deca treba da se suoče sa realnošću u toj školi, a da posle toga odu na letnji raspust, kada će škola biti rekonstruisana.
"U jednom trenutku ćemo vratiti decu posle raspusta u istu tu školu, potpuno rekonstruisanu, koja će biti neki novi početak, ali upravo tu. Ta deca vole tu školu, ta deca su dugo tu. Pokazala su koliko vole upravo tu školu i taj prostor time što su samostalno dolazila od prvog dana nakon tragičnog slučaja", naglašava Đorđević.
Ističe da decu nije ubila zgrada škole, već neko sa imenom i prezimenom.
"Ne možemo školu koju deca vole u medijima nazivati prokletom školom. Moje dete se osetilo loše kad je čulo tu izjavu. Moramo voditi malo računa i o tome da nije mišljenje samo mene i mog deteta bitno. Ako je 700 ili 800 dece tamo, mislim da je to ipak najprihvatljivije", kaže Đorđević.
Smatra da stručnjake treba poslušati i ističe da ogromna većina smatra da ne postoji opasnija stvar od odložene patnje i bola koji se može desiti ako se beži od problema.
"Doktorka Radulović više nije u timu koji pomaže u školi"
O navodima oca nastradale devojčice koji je ispričao priču o muzikoterapiji doktorke Ranke Radulović, Milan Pašić kaže da su u tom trenutku u prostoriji, pored dece iz škole, bili odeljenski starešina VII/2 i druge kolege.
"Da se desilo bilo šta što je neprihvatljivo ili neprilagođeno, verujem da bi kolege odreagovale. Ministarstvo zdravlja će poslati vanredni inspekcijski nadzor nad tim stručnim delom. Verujem da će inspekcija utvrditi da li je ta terapija rađena kako treba", ističe Pašić.
Đorđević kaže da je neke detalje o tom slučaju čuo i ranije, ali da je doktorka već sklonjena jer su to tražili roditelji dece iz odeljenja VII/2 koji nisu bili zadovoljni njenom terapijom.
"Istog trenutka kada su roditelji to istakli kao svoj zahtev, zahtev je uslišen i ta doktorka već od 7. ili 8. maja više nije u timu koji pomaže u školi", naglašava Đorđević.
"Neki roditelji nisu mogli da se odazovu sastanku sa predstavnicima vlasti"
Povodom za nedelju najavljenog sastanka roditelja stradale dece sa predstavnicima Vlade, Milan Pašić kaže da je plan bio da se predstavnici vlasti obrate roditeljima na sastanku Saveta, a da se pre toga razgovara sa roditeljima dece koja su stradala, ali da neki roditelji nisu mogli da se odazovu.
"Dostavili su molbu da se taj sastanak odloži, ali pošto je određena grupa roditelja već došla, dogovor je bio da se sa njima obavi razgovor", objašnjava Pašić.
Naglašava da je zato održan sastanak sa grupom roditelja čija su deca stradala, a da će tek biti održan sa ostatkom roditelja iz odeljenja VII/2, a na kraju i sa Savetom roditelja.
Igor Đorđević ističe da su već uspostavljeni kontakti između predstavnika roditelja stradale dece koji juče nisu mogli da dođu i predstavnika Vlade Srbije.
"Mi ostali čekamo da oni usaglase termin, odnosno da roditelji stradale dece kažu termin. Kada oni završe taj sastanak, mi ćemo biti obavešteni i u što hitnijem roku ćemo zakazati Savet roditelja – prvo sastanak sa ostalim roditeljima dece iz odeljenja VII/2, a onda i sa ostalim roditeljima Saveta", objašnjava Đorđević.
Celo gostovanje Igora Đorđevića i Milana Pašića u emisiji "Oko" pogledajte u video-snimku na početku teksta.
Коментари