Počeo upis prvaka u školu – slaba pokretljivost prstiju, gojaznost, loše držanje najčešći problemi

Danas počinje upis prvaka u školu. Postavlja se pitanje da li roditelji decu pred polazak u školu treba da uče da čitaju, pišu, rešavaju matematičke zadatke… Stručnjaci im savetuju da kod njih razvijaju samostalnost i radne navike, jer su intelektualno spremna za polazak u školu.

Почео упис првака у школу – слаба покретљивост прстију, гојазност, лоше држање најчешћи проблеми Почео упис првака у школу – слаба покретљивост прстију, гојазност, лоше држање најчешћи проблеми

Da bi dete steklo osećaj za prostor u svesci i svoju ruku istreniralo za pravilno pisanje – predškolcima je iscrtavanje raznih oblika u radnoj svesci jedan od prvih zadataka. Oni koji rade sa njima primećuju slabu pokretljivost prstiju.

"Oni više sada imaju osećaj za miša, razvijaju ta tri prsta, ali na potpuno drugačiji način i to drugačije stimuliše mozak i drugačije se odražava na ceo njihov trening i pripremu za školu", kaže Nevena Gligorovski, vaspitačica.

A priprema podrazumeva razvoj pažnje i koncentracije, prepoznavanje slova iz azbuke, veštine socijalizacije, govora i motivacije.

"Predškolski uzrast do šeste, sedme godine je najvažniji uzrast za život deteta. Ovde se dobija jedna baza za ceo život, stiče se samopouzdanje i samopoštovanje", naglašava Tatjana Ašković, direktorka predškolske ustanove.

Roditelji priskaču u pomoć i kada ne treba 

Stručnjaci kažu da su deca intelektualno spremna za polazak u školu. Primećuju da mnogi roditelji priskaču u pomoć kada nije potrebno i tako, kažu, stoje na putu detetovog osamostaljivanja.

"Znaju da rešavaju različite probleme, znaju da prepričaju kratku priču, da uoče glavne likove, znaju da ispoštuju nalog koji ima dva, tri zadatka, znaju vremenske i prostorne odnose, razlikuju boje, prepoznaju različite emotivne situacije, radoznali su, postavljaju pitanja", navodi Branka Tišma, školski psiholog.

Kontraproduktivno može da bude, kažu stručnjaci, i neumereno korišćenje digitalnih uređaja. Iako internet nudi edukativni sadržaj, kažu da roditelji i vaspitači moraju ograničiti pristup.

"Dete predškolskog uzrasta najviše vremena treba da provede u aktivnostima u kojima se kreće u kojima otkriva u kojima se snalazi i uči kako da bude sa sobom i sa drugima", dodaje Tišma.

Svako treće dete gojazno, često imaju probleme sa zglobovima i vidom

Pedijatri kod budućih prvaka sve češće primećuju loše držanje tela, gojaznost, probleme sa zglobovima i vidom.

"Deca nepravilno sede, imaju loše držanje i vrlo često su u kući i ispred TV ekrana. Mi smo zaključili da nam je svako treće dete gojazno. Kolege stomatolozi ističu da smo izgubili dobre navike higijene zuba. Deca tog uzrasta u šestoj godini života treba da imaju fond od dve hiljade reči, da znaju šta je levo, šta desno, da prepoznaju simbol kada napišu, da nacrtaju čoveka sa svim karakteristikama", ističe dr Olivera Todorović, pedijatar.

Poručuju i da u kući treba negovati pozitivan odnos prema školi i učenju. Važno je da deca od starijih uče na lepim i podsticajnim primerima i da stičući radne navike spremno dočekaju polazak u školu.

субота, 19. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом