Srpskom vojničkom groblju u Češkoj predstoji obnova – projekat urađen, čeka se dozvola

U Češkoj nadomak Karlovih Vari i nedaleko od Nemačke, nalazi se Spomen-kosturnica Jindrihovice i Srpsko vojničko groblje. Tu su pohranjeni ostaci 7.100 srpskih zarobljenika iz Prvog svetskog rata. Predstoji rekonstrukcija Spomen-kosturnice.

Logor Jindrihovice, bio je najveći koncentracioni logor na teritoriji Austrougarske kroz koji je prošlo blizu 40.000 zarobljenika. Najviše zarobljenih bilo je iz Srbije i to ne samo vojnika, već i civila. Austrougarska vojska ih je deportovala železnicom u logor. Sudbinu su delili sa Rusima, Litvancima, Rumunima, ali i Italijanima.

"Zahvaljujući dobrim odnosima kralja Aleksandra Karađorđevića i prvog Čekoslovačkog predsednika Tomaša Garika Masarika, na mestu gde je trebalo da bude izgrađen vodotoranj, iznad samog logora odlučeno je da se pretvori u Spomen-kosturnicu", navodi njegova ekselencija Berislav Vekuć, ambasador Srbije u Pragu.

Na Spomen-kosturnici, uklesano je da tu počiva 7.100 Jugoslovena i 189 Rusa, umrlih za otadžbinu u Austro-Ugarskom ropstvu u Prvom svetskom ratu.

"Jedan sam od inicijatora da se to promeni. Treba da stoji Srba, a ne Jugoslovena. U to vreme, više od polovine tadašnje Jugoslavije bilo je u sastavu Austrougarske. Nesrećnici koji su ovde ostavili svoje kosti, nisu ni znali za Jugoslaviju", priča Dejan Ranđelović, čuvar Srpskog vojničkog groblja u Jindrihovicama.

Čeka se dozvola za rekonstrukciju 

Spomen-kosturnica se nalazi u planinskom kraju i zbog vlage i vremena neophodna je rekonstrukcija. Projekat je urađen, ali se čeka građevinska dozvola.

"Kada smo predali zahteve za građevinsku dozvolu za početak rekonstrukcije, suočili smo se u vlasničkim listovima u katastru i dalje stoji da je to Savezna Republika Jugoslavija. Prolazimo kroz tešku administrativnu priču vezanu sa kolegama iz katastra u Sokolovu u Pragu", navodi ambasador Srbije u Pragu.

Dok advokatski tim Srbije ne izdejstvuje građevinsku dozvolu za rekonstrukciju Spomen-kosturnice u Jindrihovicama, recimo da je zemljište i prostor na kome se nalazi mauzolej iz Prvog svetskog rata u vlasništvu Srbije.

субота, 23. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње