Железнички саобраћај на том делу пруге је нормализован, јавља дописник РТС-а.
Сви возови по реду вожње између Рашке и Краљева су због одрона били отказани.
Vanredna situacija je zbog poplava proglašena u Leposaviću, Prijepolju, Sjenici, Novom Pazaru, Brusu, Tutinu, Kuršumliji, Prokuplju i devet mesnih zajednica u Kraljevu. Ronioci u reci Raški tragaju za nestalim muškarcem, dok je za danas zakazana sahrana muškarca čije je telo juče pronađeno. Nivoi reka su u opadanju, a sada sledi procena štete. Nadležne službe su na terenu i prate situaciju.
Железнички саобраћај на том делу пруге је нормализован, јавља дописник РТС-а.
Сви возови по реду вожње између Рашке и Краљева су због одрона били отказани.
Припадници Сектора за ванредне ситуације, рониоци Жандармерије, припадници Горске службе спасавања и мештани активно су током дана претраживали корито и приобаље реке Рашке у потрази за другом несталом особом у поплавама које су погодиле Нови Пазар.
Обилазили су терен који је десетак километара удаљен од места где су упали у Трнавицу. Претраживаће и вечерас, јавља дописник РТС-а.
Данас је сахрањен 56-годишњи мушкарац чије је тело јуче пронађено.
Водостај реке Ибар у Рашки од јутрос стагнира на 550 центиметара, а опао је за око 65 центиметара од јуче када је забележен максимум.
Ради се на санацији штете и утврђивању речних корита на критичним местима.
Више од метар се спустио ниво Лима у односу на максималних 380 колико је достизао ових дана. Поплавио је више насеља у Пријепољу и Прибоју, изазвао проблеме са струјом и грејањем, који су на срећу решени.
Једино, због повећане мутноће, вода из градског водовода у Пријеполљу и Бродареву није за пиће, већ само за хигијенско-санитарне потребе, те је организовано допремање пијаће воде цистернама.
Протеклих дана, из плављења кућа, евакуисане су 74 особе, које се полако враћају у своје домове.
"Остао је муљ што је Лим донео, катастрофа једна", каже Драган Ајдуковић из насеља Залуг у Пријепољу.
Радина Бандука из тог насеља прича да су скинули подове да би могли да очисте.
"Када смо ушли у кућу било је језиво", додаје Радина Бандука.
Општина Пријепоље настоји да набави сушаче простора како би помогли грађанима да домове што пре оспособе за даљи живот, а очекују и обећану помоћ у средствима за дезинфекцију од надлежних министарстава.
Почела је санација штета, мада Лим треба потпуно да се врати у корито да би се сагледале размере штете.
У Пријепољу су неуралгичне тачке Залуг и Бродарево при свакој поплави, чије трајно решење је изградња обалоутврда, за коју за Залуг постоји и пројекат, али би требало убрзати добијање дозвола, сагласности и обезбедити средства за њихову изградњу.
Река Ибар се у делу тока кроз Краљево целом дужином вратила у корито, јавља дописник РТС-а.
Опао је и ниво притока, Студенице и Рибнице, а полако се повлачи и вода са поплављених површина.
Све надлежне службе су и даље у приправности због најаве нових падавина већ од понедељка.
Дрина у општини Богатић враћа се у корито. У МЗ Бадовинци у односу на јуче, ниво реке је нижи за 70 центиметара.
Повлачи се и вода из небрањеног дела у викенд насељу "Васин Шиб" у Црној Бари, док се у атару Парашнице и даље задржава због повећаног нивоа реке Саве.
Железнички саобраћај на деоници пруге Краљево–Рашка у прекиду је од 13.35 због одрона у месту Полумир надомак Ушћа.
На терену су стручне службе које отклањају одрон и санирају евентуалне штете на прузи.
Сви возови по реду вожње између Рашке и Краљева су отказани, до нормализације железничког саобраћаја, потврђено је РТС-у у Железничкој станици Краљево.
Они су прво посетили Осојане, где су киша и поплаве направиле доста проблема у неколико домаћинстава и инфраструктури.
Kако су се временске прилике стабилизовале, већ данас је почела интервентна санација локалног пута који је важан мештанима. Истовремено, представници Kанцеларије данас су се уверили и да су настављени радови на копању одводног канала који су почели пре поплава, али их је киша на кратко зауставила. И ове радове финансира Kанцеларија за Kосово и Метохију.
Ниво реке Топлице од јутрос је у значајном опадању тако да се данас у Куршумлији и Прокупљу ситуација нормализује. Грађани Куршумлије и околних насеља поново имају воду за пиће.
Потврду о исправности воде дали су надлежни из Завода за јавно здравље Ниш.
Вода се повлачи и са плодних ораница и из воћњака.
У Прокупљу су и даље на терену екипе комуналног предузећа и припадници Сектора за ванредне ситуације које санирају последице поплава.
Успостављен је саобраћај на локалном путу у насељу Драгања, који је у претходна два дана био у прекиду.
Наредних дана очекује се и процена причињене штете у граду Прокупљу и околини.
Припадници Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије, рониоци Жандармерије, припадници ГСС-а и новопазарске Комуналне полиције активно претражују реку Рашку ради проналаска друге особе нестале у поплавама које су погодиле Нови Пазар.
Данас ће бити сахрањен 65-годишњи мушкарац, чије је тело јуче пронађено.
На Сави код Шапца на снази је редовна одбрана од поплава. Ниво реке је у порасту, а водостај измерен јутрос у седам часова износио је 479 центиметара. У брањеном делу нема изливања.
Деонице се обилазе и, како кажу надлежни, стање је редовно, без негативних појава.
Проблема нема ни на водотоцима другог реда у шабачком крају.
Министар одбране Милош Вучевић рекао је за РТС да се очекује смиривање на свим рекама и снижавање водостаја.
Поводом смрти Новопазарца, чије је тело јуче пронађено, Вучевић је изразио саучешће и упозорио све који не учествују у одбрани од поплава, да не прилазе како би пратили шта се дешава јер може трагично да се заврши.
Ово су озбиљне природне појаве које показују сву ћуд и непредвидивост, навео је министар.
Водостај Дрине је за више од 80 центиметара мањи него јуче, а вода се полако повлачи у своје корито, истиче дописница РТС-а која се овог јутра јавила из Бање Ковиљаче. Водостај је у граници редовне одбране од поплава и неколико пута је већи од уобичајеног.
Водостај Ибра је опао, и сада се налази на нивоу испод 550 центиметара, што је 65 центиметара мање него јуче када је достигао свој максимум, јавља дописник РТС-а из Рашке.
Предстоји процена штете, а ради се и на санацији штете на критичним местима јер се крајем јануара очекује нови талас обилнијих падавина.
Данас ће бити сахрањен 65-годишњи мушкарац, чије је тело јуче пронађено. Од јуче, и рониоци трагају за телом другог мушкарца који је нестао.
Врх поплавног таласа на Ибру прошао је ноћас кроз Краљево. Око 21 час достигао је 326 центиметара, али је ниво тренутно у опадању.
Дејан Сеизовић, начелник Одељења за ванредне ситуације у Краљеву, каже да тренутно нема угрожених објеката нити становника, а ниво река је у опадању.
На више локација се црпи вода, а постављени су и заштитни бедеми.
Градски штаб је јуче прогласио ванредну ситуацију на делу територије, прецизније на територији девет месних заједница.
Ибар се јуче излио у месту Баре између Ушћа и Рашке где је полављен локални пут, а вода је угрозила десетак домаћинстава уз реку и поплавила стругару. Јуче је вода ушла у део погона за производњу воде у варошици Ушће, педестак километара узводно.
Синоћ је било поблема и у Сијаћем пољу, где се вода излила у две улице, због чега је улица 27. марта заворена за саобраћај, а поплављени су пољопривредно земљиште и поједини економски објекти.
Ибар се излио и на шеталиште поред реке због чега је јуче касно поподне оно ограђено жутим тракама и забрањена је шетња.
Posle obilnih padavina proteklih dana, nivo reka u ugroženim područjima počeo je da opada. Iz reke Raške izvučeno je telo muškarca, jednog od dvojice ljudi koji su upali u bujicu u Novom Pazaru. Za drugim muškracem tragaju ronioci.
Vanredno je i dalje u osam opština i u devet mesnih zajednica u Kraljevu. Opadaju nivoi Ibra i Toplice.
Naime, vrh poplavnog talasa na Ibru prošao je noćas kroz Kraljevo. Oko 21 čas dostigao je 326 centimetara, ali je trenutno u opadanju.
Bolja je situacija i u Raški gde je nivo ove reke na nivou ispod 550 centimetara, što je 65 centimetara manje nego juče kada je dostigao svoj maksimum.
Gornji tok Toplice od juče je u značajnom opadanju, a nivo reke je znatno niži od granice redovne odbrane od poplava.
Najveću štetu od poplava u Topličkom kraju pretrpela je poljoprivreda. Pod vodom je više od sto hektara oranica i voćnjaka, a narednih dana komisije će utvrditi razmere pričinjene štete.
U Opštini Brus gde je zbog poplava proglašena vanredna situacija, jutros je stabilno. Toplička, Graševačka i reka Rasina povukle su se u korita, kiša je prešla u sneg.
Vodostaj Drine je za više od 80 centimetara manji nego juče, a voda se polako povlači u svoje korito, javlja dopisnica RTS-a koja se ovog jutra javila iz Mataruške Banje. Vodostaj je u granici redovne odbrane od poplava i nekoliko puta je veći od uobičajenog.
Коментари