Bura među roditeljima zbog reči "lezbejka" u lektiri
Lezbejka – jedna reč u knjizi lektire za šesti razred, potpuno istrgnuta iz konteksta, pokrenula je burnu raspravu na roditeljskoj Vajber grupi. Na kraju su pojedini roditelji zabranili deci da čitaju knjigu "Ovo je najstrašniji dan u mom životu" slavne spisateljice Jasminke Petrović. Nastavnica srpskog jezika Gordana Opalić kaže da knjiga ne propagira homoseksualizam već da govori o tome kroz šta sve prolazi jedan tinejdžer čija se mama suočava s rakom. Napominje da u knjizi nema ničeg neprimerenog i za RTS otkriva da li će učenici koji ne pročitaju lektiru dobiti jedinicu.
U Osnovnoj školi "Ljuba Nenadović" u Beogradu podigla se bura među roditeljima, zbog jedne reči u knjizi lektire za šesti razred.
Nastavnica srpskog jezika i književnosti u toj školi Gordana Opalić kaže za RTS da su roditelji u jednom odeljenju kojem ona predaje zabranili deci da čitaju knjigu Jasminke Petrović Ovo je najstrašniji dan u mom životu.
"Problem je ispao u vezi sa scenom na početku romana, gde majka, budući da je zabrinuta za svoje zdravlje, jer misli da boluje od raka dojke, svojoj prijateljici u kupatilu pokazuje taj čvorić koji je napipala. I u tom trenutku 15-godišnji Strahinja koji vidi tu situaciju, zaključuje da je njegova mama u vezi sa komšinicom i da je lezbejka. I ja mislim da je tu završeno čitanje kod pojedinih roditelja, u trenutku kada smo došli do te reči", kaže Opalićeva.
Ističe da nisu svi roditelji zabranili svojoj deci da čitaju tu knjigu već samo manji deo. Primedbe su, dodaje, da sadržaj nije primeren uzrastu učenika i da mu nije mesto u učionici.
"Moram da naglasim – da su bili strpljivi i da su poslušali moj savet da pročitaju knjigu do kraja, jer ne možemo suditi o knjizi na osnovu korica, da su samo pročitali dve stranice iza toga, sve se razjašnjava. Majka dolazi školskom psihologu i objašnjava da je otišla lekaru, da sumnja da ima rak dojke", rekla je profesorka.
Napominje da za uzrast dece u šestom razredu nije prerano da se govori o prevenciji raka dojke, te da se mnogo učenika u svojim porodicama susreće sa tom bolešću.
"Ovde nije poenta na propagiranju homoseksualizma, toga u ovoj knjizi, ljudi, pobogu, nema. Ovde se govori o 15-godišnjaku koji čitav svoj život posmatra kao niz neprijatnosti i blamova. Uostalom, koji se pubertetlija ne oseća tako", kaže profesorka.
Dopunska lektira je obavezna lektira
Knjiga Ovo je najstrašniji dan u mom životu nalazi se na dopunskom izboru knjiga za lektiru.
"Tu su sada polemike – nije obavezna. Da se razumemo, dopunski izbor lektire jeste obavezna lektira. To je mogućnost samo da se izabere sadržaj koji procenimo da je najprimereniji za naše učenike...", rekla je profesorka.
Učenicima je, dodaje, rekla da moraju poslušati svoje roditelje.
"Ali mislim da je to vrlo opasno. Sve i da se govori o sadržajima koje roditelji ne odobravaju, mislimo da su neprimereni, važno je da se knjiga pročita, da se na osnovu pročitanog donese sud, i da se nakon toga o svemu razgovara. Danas sa decom, bojim se, ne razgovaramo dovoljno i otuda ovaj šum u komunikacije koji permanentno postoji", kaže Opalić.
Dodaje da se stvara klima da su roditelji i nastavnici na suprotstavljenim stranama i da je to veoma opasno.
"Mi smo svi na istoj strani, svi imamo iste ciljeve, a to su deca i njihova dobrobit", rekla je profesorka.
Hoće li "deliti" jedinice
Na pitanje da li će deca koja ne pročitaju knjigu dobiti jedinicu, profesorka kaže da ona neće na taj način etiketirati decu.
"Mislim da treba da razgovaramo. Da su roditelji došli na otvorena vrata, na koja sam ih pozvala, da o tome razgovaramo – situacija bi bila drugačija. Niko od roditelja nije došao. Ja verujem i iskreno želim da verujem da će ti učenici pročitati knjigu i da su u međuvremenu verovatno i ti roditelji pročitali knjigu i shvatili da tu nema ničeg neprimerenog", rekla je profesorka Opalić.
Napominje da je reč o divnoj knjizi autorke Jasminke Petrović koja se, kako kaže, nije slučajno našla u lektiri.
Коментари