Kablovi na meti lopova – opasan otpad između ekologije i profita
Prizori paljenja kablova nisu nepoznati građanima u pojedinim delovima Beograda. Često zbog toga ne mogu da otvore prozore i terase, a iznad naselja se po pravilu vije gust crni dim. To je način da se izdvoji bakar, koji se, prema nezvaničnim informacijama, prodaje po ceni većoj od tržišne.
Stanari naselja, u čijem se blizini spaljuju kablovi, ističu da se svaku noć oseća neprijatan miris i da su više puta protestovali i slali peticije nadležnima.
U beogradskoj opštini Čukarica kažu da je ovo decenijski problem i da su na razne načine pokušavali da ga reše, nekad čak i stalnom patrolom Komunalne milicije. Po prijavi građana uvek izađu, ali najčešće, kad stignu na teren, počinioci već pobegnu.
"Uglavnom mi tu nikoga ne zateknemo jer oni to rade popodne, uveče, odu duboko u šumu, u naselje, sakriju se i pale", kaže glavni komunalni inspektor u Opštini Čukarica, Radomir Marković.
Na stovarištima za otkup sirovina kablovi se pale zbog bakra koji je u njima i koji ima najvišu cenu od svih metala.
Preprodaju se još i mesnig, gvožđe i razne vrste instalacionih kablova. U poslednje vreme, kako se čini zaposlenima na stovarištima, više ljudi dolazi da proda sirovine. To ne bi trebalo da čudi jer cena bakra po toni je u odnosu na sredinu 2020. godine porasla za više od dve hiljade evra, prema podacima sa sajta za otkup sirovina.
Sa više od deset stovarišta na kojima se otkupljuju sirovine koje je pozvao RTS, niko nije želeo da govori pred kamerom. Ipak, u većini stovarišta kažu da se najviše prodaje bakar i to nezvanično po ceni koja je veća od tržišne.
Udruženi poduhvat prodavaca i otkupljivača
Upućeni u ovu temu kažu da mnogi žive od preprodaje sekundarnih sirovina. Robu sumnjivog porekla najčešće otkupljuju nelegalni otpadi. Pretope metal i preprodaju dalje tako da je ukradenim stvarima teško ući u trag.
Neke firme za otkup sirovina kažu da ipak ima stovarišta koja ne prihvataju neke metale jer znaju da su ukradeni. Ali, često prodavci i otkupljivači ustvari rade zajedno.
To što oni skupljaju sekundarne sirovine pa prodaju neregistrovanim otpadima tu bi trebalo nešto da se preduzme i regulište da mogu samo oni registrovani da se bave tim, ističe glavni komunalni inspektor u Opštini Čukarica.
Na stovarištima kažu da svaki prodavac sirovina kada dođe mora da popuni formular kojim garantuje da roba nije ukradena i da je praksa da pokaže ličnu kartu. Međutim, nije uvek tako.
Inače, krađa sekundarnih sirovina se smatra teškim krivičnim delom, a kazne se kreću od novčane do nekoliko godina zatvora.
Коментари