недеља, 24.11.2024, 11:53 -> 16:28
Извор: РТС
Обележена слава Високих Дечана: Светиње на КиМ су биле и остаће српске
Неколико хиљада верника окупило се на светој литургији у манастиру Високи Дечани, посвећеној његовом ктитору Светом Стефану Дечанском.
Литургији је присуствовао велики број монаха и свештеника из више епархија, предвођених митрополитима рашко-призренским Теодосијем, црногорско-приморским Јоаникијем, владиком захумско-херцеговачким и приморским Димитријем, викарним епископом патријарха Порфирија Иларионом.
У беседама током литургије епископи су поручили да иако пролазимо кроз невреме, окупљањем показујемо да су ове светиње биле наше, да су сада наше и да ће увек бити наше.
У својој беседи митрополит Теодосије, који је чином архимандрита одликовао оца Данила, игумана манастира Бањска, нагласио је да је данас дан када се радујемо прослављајући Светог краља Стефана Дечанског који је целим својим бићем и љубављу прославио Христа Бога.
"Исто тако и Свети краљ радује се свима вама који сте данас из близа и далека дошли у ову свету обитељ да покажете љубав према Светом краљу који је не само чувар манастира који је подигао у славу Божју него је и чувар наших душа. Ми то добро знамо и зато са љубављу чинимо жртву долазећи, рекао бих, у ово невреме на Косово и Метохију да тиме покажемо да ове светиње су сада наше, да су биле наше и увек ће бити наше", рекао је митроплит Теодосије.
Владика новобрдски Иларион рекао је да живот Светог краља Стефана Дечанског сија надалеко.
"И уместо да се распада од толиког страдања, ево његовог мирисног тла пуног лека, утехе, Царства небеског, да нас теши, лечи и сабира. Нека је срећна слава и ове године оцу игуману и чуварима Светога краља, нашем домаћину владици Теодосију који са свима нама плови овим бродом у невреме, али хвала Богу, иако је невреме, имамо оне који утишују буру и наступиће тишина која нас спасава", рекао је владика Иларион.
Свети Стефан Дечански био је син краља Милутина и отац цара Душана. Подигао је храм Високи Дечани, једну од најлепших грађевина византијске уметности и средњовековне архитектуре у Србији.
У седишту Унеска у Паризу сутра ће бити отворена изложба посвећена српским културним добрима која су уписана на Листу светске баштине у опасности – манастирима Дечани, Грачаница и Пећка патријаршија, као и цркви Богородице Љевишке у Призрену.
Изложба у организацији Министарства културе Републике Србије је приређена поводом обележавања 20 година од уписа манастира Дечани на Унескову Листу светске баштине културних добара од изузетног значаја за човечанство.
Коментари