Читај ми!

Pasoš kompetencija, nemački recept za one koji teže dolaze do posla

Građani koji nisu stekli znanje kroz školski i univerzitetski sistem i oni koji žele da se prekvalifikacijom bolje pozicioniraju na tržištu rada ubuduće će moći lakše da nađu posao kroz projekat "Pasoš kompetencija" koji u Srbiji sprovodi nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) zajedno sa resornim ministarstvom, Nacionalnom sužbom za zapošljavanje i Komeserijatom za izbeglice, kaže za RTS Marija Branković savetnica za komunikacije te organizacije.

Marija Branković je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a naglasila da je "Pasoš kompetencija" instrument za vrednovanje znanja, veština i iskustava koje su stečene tokom života.

"Pored formalnog obrazovanja, postoje i razne veštine koje smo stekli, radom, učenjem, angažovanjem na raznim poljima i koje mogu da posluže ne samo na tržištu rada nego i u mnogim budućim situacijama. Često nismo ni svesni tih nekih veština koje imamo, a proistekle su iz situacija iz kojih je manji broj ljudi prošao", objašnjava savetnica za komunikacije GIZ-a.

Prema njenim rečima, projekat je pre svega osmišljen za osobe iz teže zapošljivih kategorija, dugoročno nezaposlene, osobe sa invaliditetom, pripadnike osetljivih kategorija društva, samohrane majke, mlade.

"U praksi se pokazalo da je pasoš namenjen osobama od onih koji traže posao do onih koji žele da se prekvalifikacijom bolje pozicioniraju", dodaje Marija Branković.

Naglašava da je "Pasoš kompetencija" nemački alat koji je koncipiran od strane nemačkog Instituta za obrazovanje odraslih i sprovodi se dugi niz godina u EU, BiH, Srbiji.

Da bi se došlo pasoša potrebno je da je osoba punoletna, ali glavni preduslov je želja i volja klijenta da sertifikat ostvari i da u tom procesu istraje.

Kandidat kroz ceo proces vode sertifikovani savetnici, u tri do pet sesija u trajanju od 60 do 90 minuta. Savetovanje se trenutno obavlja u pet gradova - Beogradu, Novom Sadu, Kruševcu, Kragujevcu, Novom Pazaru.

"Do sertiifikovanog savetnika građani mogu da dođu posredstvom Dimak savetnika u Dimak informativnom centru. Mogu se javiti telefonom, mejlom, porukom preko Fejsbuk stranice". Rekla je Brankovićeva.

Prema njenim rečima "Pasoš kompetencija" je namenjen pojedincu i ne može da zameni diplomu ili formalno obrazobanje, a služi kao vrsta podstreka i motivacije pojedincu da što bolje nastupi na tržištu rada.

Poslodavcima omogućava bolji proces selekcije kandidata, organizaciju zaposlenih, bolje planiranje usavršavanja.

Usluga je preko Dimak centra aktivna od juna meseca i važiće do popunjavanja kapaciteta, odnosno najkasnije do sredine sledeće godine.

понедељак, 23. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње