Prošle godine stradalo 36 vozača motocikla – nedostatak zaštitne opreme najčešći uzrok pogibije
Lepo vreme dovešće na ulice Srbije oko 50.000 motociklista, vozača trotineta, mopeda i biciklista. Iz Komiteta za zaštitu motociklista upozoravaju da je prošle godine poginulo 36 vozača motocikla i sedam putnika na motociklu. Većina su mladi od 19 do 25 godina i nisu koristili zaštitnu opremu. Poginulo je i osam vozača mopeda i nekoliko vozača električnih trotineta.
Svaki drugi bolnički krevet u toku tri letnja meseca prošle godine, pored korone bio je zauzet nekim koji je nastradao u saobraćaju na motociklu.
Povređeno je preko 960 vozača dvotočkaša, gde nije ušla statistika o biciklistima koja bi ovaj broj pomerila na preko 1.000 povređenih, kažu u Asocijaciji za bezbednost motociklista.
"Što se tiče pozicioniranja vozača mopeda, mi očekujemo od zakonodavca da definiše gde se i kada mogu uvoziti električni trotineti, jer problem je ukoliko dođe do sudara sa pešakom, gde je prosečna brzina pešaka negde od jedan i po do dva metra u sekundi, i kada dolazi trotinet koji se kreće mnogo većom brzinom definitivno može doći i do stradanja", navodi Vladimir Jevtić, predsednik Asocijacije za bezbednost motociklista.
Osnovno pravilo za motocikliste znači da treba da ih uoče vozači. Njihove povrede i mogućnost zaštite 350 puta su manje nego za vozače automobila. Najbitnija je zaštitna oprema.
"Najčešće dolazi do polutraumatskih povreda glave, preloma baze lobanje i najčešće strada predeo vilice", objašnjava Jevtić.
Novim pravilnikom o saobraćaju moraju se obavezno regulisati pravila vožnje električnih bicikala i trotineta, kao i kurirske službe koje imaju, za sada, status pešačkih pravila.
Mora se uvesti fluorescentna oprema, kaciga i obavezno štitnici za vožnju. U protivnom, sledeća godina može biti rekordna po broju povređenih i poginulih, kažu u Asocijaciji za zaštitu motociklista.
Коментари