Ko prolazi na konkursu za vatrogasce, četiri prepreke od prijave do rang liste
MUP Srbije raspisao je ovih dana konkurs za 300 vatrogasaca. Nedeljko Gagić, načelnik Odeljenja iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice i civilnu zaštitu, rekao je za RTS da se od vatrogasaca zahteva da budu izdržljivi, stručno osposobljeni, obučeni, uvežbani i fizički jaki, zbog različitih vanrednih događaja i situacija.
Najdramatičnije slike požara, poplava, elementarnih nepogoda, saobraćajnih udesa vezuju se za akcije u kojima pomoć pružaju vatrogasci. Spasavanje ljudi, borba za njihove živote i sekunde koje nekada izgledaju kao čitava večenost.
Ljudi koji su izabrali taj poziv sreću sa problemima koje moraju da reše sad i odmah, a sve to zahteva neverovatne napore, snagu i volju vatrogasaca. Samo retki pojedinci imaju takvu hrabrost i mogu da se bave tim poslom.
Nedeljko Gagić, načelnik Odeljenja iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice i civilnu zaštitu Sektora za vanredne situacije, kaže za RTS da je MUP 10. maja rapspisao konkurs za upis 300 polaznika na kurs za osnovnu obuku pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica, koji traje 15 dana, tačnije do 25. maja.
Pravo učešća na konkurusu imaju lica koja ispunjavaju sledeće uslove: da su državljani Srbije, da nisu mlađi od 19, a stariji od 30 godina do dana zaključenja konkursa, da najmanje godinu dana imaju prijavu prebivališta na teritoriji organizacione jedince za koju se raspisuje konkurs, da imaju srednju školu i da ne postoje bezbednosne smetnje za zasnivanje radnog odnosa u MUP-u, da imaju vozačku dozvolu C kategorije, i da ispunjavaju sve posebne uslove u pogledu zdravstvene i psihofizičke i bazično-motoričke sposobnosti, što se utvrđuje dalje u procesu selekcije kandidata.
Prema Gagićevim rečima, pravo učešća imaju i lica sa vozačkom dozvolom B kategorije, pod uslovom da u roku od 18 meseci od dana završetka obuke, dobiju vozačku dozvolu za C kategoriju.
Dokumentacija potrebna za konkurs
Gagić kaže da je tekst konkursa sa podacima javno dospupan, može se preuzeti na sajtu MUP-a i na sajtu Centra za osnovnu policijsku obuku. Pored svih detalja, u tekstu konkursa je navedeno za koje vatrogasno-spasilačke jedinice je raspisan konkurs i sa kojih opština kandidati mogu da konkurišu.
Prijava na konkrus sa dokumentacijom dostavlja se nadležnoj policijskoj stanici po mestu prebivališta kandidata. Uz obrazac o prijavi, potrebno je dostaviti izvod iz zdravstvenog kartona kandidata, original uverenja od državljanstvu, izvod iz matične knjige rođenih, uverenje suda da se ne vodi krivični postupak, overenu fotokopiju vozačke dozvole, fotokopiju lične karte i overenu fotokopiju diplome srednje škole.
Kako treba da izgleda kadnidat
Gagić je podsetio da je osnovni zadatak vatrogasaca spasilaca je spasavanje života i zdravlja ljudi, spasavanje materijalnih i kulturnih dobara iz različitih vanrednih događaja, kao što su požari, eksplozije, udesi, elementarne nepogode, poplave, zemljotresi, snežni smetovi.
Sve te situacije, kaže Gagić, zahtevaju da vatrogasci budu izdržljivi, važno je da vatrogasci spasioci budu stručno osposobljeni, obučeni, uvežbani i fizički jaki.
U svim vatrogasno-spasilačkim jedinicama se redovno provodi program stručnog usavršavanja i moraju proći provere po svim unapred utvrđenim normama svake godine.
Provera bazično-motoričnih sposobnosti
Procenjuje se i vrednuje njihova fizička snaga, izdržljivost. Kandidati će u toku provere fizičke spremnosti morati da rade sklekove, trbušnjake, zgibove, skok u dalj, penjanje uz uže, trčanje na 50 metara, Kuperov test izdržljivosti (trči se 12 minuta i meri se pretrčana daljina), a ocenjuje se i veština plivanja.
Ocenjivanje kandidata se vrši na osnovu izmerenih kandidata, a na osnovu normativa koji su definisani pravilnikom o kriterijumu za izbor kandidata.
Savetuje sve kandidate da pravilnik preuzmu sa sajta, i da uvežbavaju discipline kroz propisane norme.
Selekcija obuhvata četiri dela
Gagić kaže da mogu da se prijave sva lica koja ispunjavaju uslove konkursa, bez obzira na pol.
"Bude žena, oko 5 odsto kandidata su žene, imamo oko 90 žena. Kriterijumi za selekciju potpunosu identični i za žene i muškarce, ovaj postupak bazično-motoričnog statusa za žene je malo prilagođen njihovim fizičkim predispozicijama", kaže Gagić.
Selekcija se sprovodi u skladu sa odredbom pravlnika, sastoji se od četiri dela - lekarski pregled, psihološka selekcija, provera bazičn-motoričkih sposobnosti i intervju sa kandidatom.
Selakcija kandidata traje od jednog do tri dana i svaki pojednačni deo je eliminacioni za one koji ne ispune kriterijume.
U procesu selekcije, ističe, obezbeđena je potpuna ravnopravnost svih kandidata, od početka selekcije do njihovog rangiranja - vode se pod šiframa, nema imena i prezimena, nakon selekcije radi se ranigiranje na osnovu pokazanih rezultata u svakom pojedinačnom delu selekcije, zatim se pravi konačna rang lista koju utvrđuje komisija koju imenuje ministar i, na osnovu toga, ministar donosi odluku o prijemu kandidata.
"Izabrani polaznici se upućuju u objekte MUP-a gde se realizuje kurs, tu im je obezbeđena ishrana, smeštaj, sva oprema za realizaciju nastavnog sadržaja. Kurs traje 17 nedelja: teorijska nastava traje osam nedelja, praktična obuka sedam nedelja i dve nedelje stručna praksa", rekao je Gagić.
U jučerašnjoj akciji spasavanja u Ulici Džona Kendija u Zemunu, u stambenoj zgradi u kojoj je došlo do eksplozije, povređen je jedan vatrogasac.
Gagić kaže da je povređenom vatrogascu ukazana lakarska pomoć i vraćen je na kućno lečenje kod izabranog lekara i dodaje da su to situacije koje se dešavaju.
"Posao vatrogasca spasioca je težak, ali je to jedan lep i human posao jer cilj je spasavanje onoga što je najvažnije, a to su ljudski životi", zaključio je Gagić.
Коментари