петак, 19.02.2021, 06:00 -> 15:03
Извор: РТС
Patrijarh srpski Porfirije ustoličen u Sabornoj crkvi u Beogradu
Njegova svetost gospodin Porfirije, kojeg je juče Sabor Srpske pravoslavne crkve izabrao za novog poglavara SPC, uveden je u najsvetiji tron arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog.
Благослов са балкона Патријаршије
"Молим се Богу и молим све вас да ме подржите, да велики одговорни задатак који је овим свештеним чином стављен пред мене и положен на моја нејака плећа изнесем радосно, да као 46. по реду патријарх, а 57. поглавар наше цркве будем скромни наследник мојих светих претходника", истакао је патријарх Порфирије у својој првој беседи.
Поручио је да жели да наша света СПЦ свугде где јесте живи пуним плућима, да сваки православни хришћанин живи истинску слободу и да јеванђељске вредности буду свакодневица свих православних људи.
Истакао је да није првенствени задатак цркве да ствара боље услове за живот, да се труди да решава било коју врсту социјалних, политичких, психолошких и сваких других проблема.
"У цркву долазимо на Свету литургију, да бисмо дотакли крст Христов, то је основни задатак цркве, зато постоји у свету. Све друго поменуто, само по себи као продукт примарног уверења, биће обасјано", нагласио је патријарх Порфирије.
Напоменуо је да се током служења неће руководити парцијалним интересима, странчарењем, парцијалним бављењем политиком.
Патријарх Порфирије истакао је да је Косово за нас завет, који је везан за Нови завет.
"Отуда је Косово за нас мит, пупчана врпца која нас повезује са нашом духовном историјском колевком, суштином нашег идентитета, Косова је у нама, у нашима светињама, у ћирилици", рекао је патријарх Порфирије.
Када је реч о пандемији коронавируса, позвао је грађане да буду снажни и трезвени, да не дозволимо да овлада страх и да "сваки здрав човек може бити много гори вирус".
"Човек је једини вирус у свету који чини дебалансе у свету који је Бог створио. Да покаже колико смо међусобно повезани и једни на друге упућени и колико међусобном пажњом можемо победити ову пошаст, пре свега пошаст греха и болести", нагласио је патријарх у својој првој беседи.
"Нека Господ благослови и нека нас удостоји да ову земљу учинимо делом Царства Божијег које и јесте једини циљ и можемо доћи до њега ако први корак сада и овде направимо. Живели и нека вас све Господ благослови", речи су којима је патријарх српски г. Порфирије завршио своју прву беседу.
Његова светост г. Порфирије уведен у трон патријарха српског
Његова светост господин Порфирије уведен је у трон архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског у београдској Саборној цркви Светог архангела Михаила.
Устоличење патријарха Порфирија испратило је појање епископа речима "Достојан".
Присутан и председник Србије
Председник Србије Александар Вучић, српски члан Председништва БиХ Милорад Додик и председница Републике Српске управо су стигли у Саборну цркву, где присуствују литургији устоличења патријарха Порфирија.
Према наводима Танјуга, после литургије и устоличења планирано је да се састану председник Вучић и патријарх српски Порфирије.
Света тајна причешћа
Епископи, предвођени патријархом Порфиријем, примили су свету тајну причешћа, евхаристију.
То је света тајна у којој побожни хришћани под видом хлеба и вина примају истинито тело и крв Господа нашег Исуса Христа.
Ова света тајна, због своје неизмерне важности, сачињава суштину најглавнијег хришћанског црквеног богослужења, свете литургије,
И присутни грађани су се причестили.
Након причешћа првојерарх ће произнети свечану беседу, која ће указати на правце његове службе у народном периоду.
Присутни грађани, представници других верских заједници, чланови Владе
Литургији у Саборној цркви присуствују представници других верских заједница, чланови Владе, као и бројни грађани.
Током литургије чује се и Прво београдско певачко друштво којим диригује Светлана Вилић.
Почела литургија у Саборној цркви
Света архијерејска литургија, којом почиње чин устоличења новоизабраног патријарха српског Порфирија, одржава се у Саборној цркви у Београду уз саслужење бројних архијереја СПЦ.
У трон патријарха, поред чувара патријаршијског трона Хризостома, увешће га и епископ сремски Василије, који је јуче председавао Сабором СПЦ на ком је изабран 46. патријарх српски.
Sveta arhijerejska liturgija, na kojoj je izvršen svečani čin ustoličenja novoizabranog arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i Njegove svetosti patrijarha srpskog g. Porfirija počela je u Sabornoj crkvi u 9 časova.
Posle čitanja Svetog jevanđelja, primanja svete tajne pričešća, uveden je u najsvetiji tron Arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog oko 11 časova, nakon čega je održao i prvu besedu.
Ustoličenju patrijarha Porfirija prisustvovao je predsednik Aleksandar Vučić, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović.
Takođe, prisustvovali su i beogradski muftija Mustafa Jusufspahić, nadbiskup Stanislav Hočevar, ministri u Vladi Srbije, kao i brojni građani.
Patrijarh Porfirije u Sabornu crkvu došao je iz Patrijaršije, a prošao je kroz špalir koji su formirali učenici Bogoslovije u Beogradu, u pratnji episkopa SPC i ipođakona Dejana Nakića i Vladimira Jelića.
Očekuje se da će Liturgija i čin svečanog ustoličenja patrijarha Porfirija trajati oko tri sata, a nakon ustoličenja novi patrijarh će održati besedu.
Nakon ustoličenja u Sabornoj crkvi, patrijarh Porfirije treba da bude uveden u tron Patrijaraha srpskih u Pećkoj Patrijaršiji, istorijskom sedištu poglavara Srpske pravoslavne crkve. O tom datumu javnost će biti naknadno obaveštena, saopštila je juče SPC.
Mitropolit Porfirije izabran je za 46. patrijarha srpskog, a 57. poglavara SPC. Pre prvog patrijarha Srpsku crkvu vodilo je 11 arhiepiskopa.
Sabor Srpske pravoslavne crkve održan je prvi put u Hramu Svetog Save, a ne u Patrijaršiji, zbog većeg prostora koji je omogućio da se poštuju sve epidemijske mere.
Biografija patrijarha Porfirija
Mitropolit Porfirije rođen je u Bečeju 1961. godine kao Prvoslav Perić. Zamonašen je u manastiru Visoki Dečani, na Tominu nedelju 1985. godine.
Diplomirao je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu 1986. godine, a poslediplomske studije završio je u Atini 1990. Te godine, po blagoslovu episkopa bačkog dr Irineja, dolazi u manastir Svetih arhangela u Kovilju, gde je rukopoložen u sveštenomonaški čin i postavljen za igumana.
Na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve u Beogradu 14. maja 1999. godine izabran je za episkopa jegarskog, vikara Eparhije bačke.
Republička Skupština ga je, kao predstavnika svih crkava i verskih zajednica, 2005. godine, izabrala za člana Saveta Republičke radiodifuzne agencije, a za svog predsednika Savet ga je izabrao 2008. godine.
U tron mitropolita zagrebačko-ljubljanskih uveden je 13. jula 2014. godine u Sabornoj crkvi Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu.
Коментари