DSHV podseća na progon Hrvata i događaje u Hrtkovcima
Tomislav Žigmanov, predsednik demokratskog saveza Hrvata Vojvodine, podseća u saopštenju te partije na događaje 6. maja u Hrtkovcima, kada je Vojislav Šešelj pročitao imena sedamnaestoro mesnih Hrvata kojima je javno poručeno da se isele, jer će u protivnom biti proterani.
Reč je, kako se navodi u saopštenju DSHV, o ničim izazvanom, progonu vojvođanskih Hrvata iz njihovih zavičaja.
Vreme režima Slobodana Miloševića, saopštava DSHV, ne pamte samo kao vreme straha, nego i kao etnički motivisanog nasilja i ubistava koje se organizovano sprovodilo nad lojalnim građanima hrvatske nacionalnosti i to samo zato što su Hrvati.
Na te tragične događaje ta partija podseća javnost, budući da je 6. maja u Hrtkovcima 1992. godine održan miting na kojem je organizator Vojislav Šešelj pročitao imena sedamnaestoro mesnih Hrvata kojima je javno poručeno da se moraju iseliti, jer će u protivnom biti proterani.
Nasilno proterivanje vojvođanskih Hrvata je, smatra DSHV, započelo još 1991. u Novom Slankamenu, ali je je događaj u Hrtkovcima prepoznat u javnosti kao najeklatantniji primer.
Podsećaju da su Hrvati 1990-ih proterivani i iz drugih vojvođanskih mjesta: Golubinaca, Sota, Morovića, Erdevika, Kukujevaca, Gibarca, Šida, Vašice, Rume, Iriga, Beške, Maradika, Inđije, Zemuna, Novih Banovaca, Surčina, Srijemske Kamenice, Beočina, Čerevića, Petrovaradina, Srijemskih Karlovaca, Srijemske Mitrovice, Nikinaca, Platičeva, Martinaca, Bača, Plavne, Sonte, Stanišića, Subotice...
Ističu da evladine organizacije govore o tome kako je u Vojvodini 1990-ih ubijeno 25 osoba te da ju je moralo napustiti između 35.000 i 40.000 Hrvata i da se od izbeglih do danas gotovo niko nije vratio u rodni kraj.
DSHV ocenjuje da pravosudna tela u Republici Srbiji do sada nisu pokretala sudske postupke za učinjene zločine na teritoriji AP Vojvodine iz tog vremena, kao i da ne postoji niti jedno javno obeležje za žrtve, a nema ni prigodnog memoranduma.
Takođe, opet ističu da je za zločine nad Hrvatima u Vojvodini pravosnažno osuđen, pred Haškim tribunalom Vojislav Šešelj.
"To je isti onaj koji je nakon toga, mimo svih demokratskih standarda i standarda međunarodnoga prava, nastavio svoje političko delovanje u mjestu u kojemu su se zločini i događali, kao što su Hrtkovci, gde njegova stranka ima prostor u kojima se odvijaju aktivnosti poricanja zločina", navodi se u saopštenju DSHV.
DSHV to smatra nedopustivim navodeći da bi merodavna tela Republike Srbije morala zabraniti.
U DSHV veruju da i Zagrebački samit, koji će se održati upravo 6. maja može doprineti ne samo razvoju i jačanju regionalne saradnje i dobrosusedskih odnosa, već može postati i mesto na kojem će se bilateralni sporovi iz prošlosti u ovom delu Europe razriješiti i na dobro Hrvata u Srbiji.
Коментари