Sećanje na žrtve ustaških zločina

Dan sećanja na žrtve ustaškog koncentracionog logora Jasenovac u Drugom svetskom ratu obeležen u Spomen-parku u Sremskoj Mitrovici i Donjoj Gradini u Republici Srpskoj. Srbija neće zaboraviti nijedan logor, niti jednu grobnicu i nijedan zločin, kao ni imena onih koji su sprovodili istrebljenje, poručio je Aleksandar Vučić. Sećanje na Jasenovac i sva stradanja moraju da ostanu deo naše kulture sećanja, a ne poziv na rat, rekao je Milorad Dodik.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić položio je venac u Spomen-parku Sremska Mitrovica povodom Dana sećanja na žrtve ustaškog koncentracionog logora Jasenovac u Drugom svetskom ratu i njegovog najvećeg stratišta Donja Gradina.

Vučić je poručio da Srbija neće zaboraviti nijedan logor, niti jednu grobnicu i nijedan zločin, kao ni imena onih koji su sprovodili istrebljenje srpskog naroda.

"Nemamo na to pravo", rekao je predsednik Vučić.

Naveo je da je tokom ofanzive ustaških snaga u koordinaciji sa Nemcima 1942. godine izvršena akcija hvatanja stanovnika po Fruškoj gori i u Sremu, oni su zatim maltretirani i odvedeni na srpsko pravoslavno groblje gde su streljani, od noći 30. na 31. avgust, do 11. septembra.

Ta zverska ubistva zabeležena su filmskom kamerom.

U toj, prvoj noći, među 130 ubijenih bio je i slavni slikar Sava Šumanović.

Dodik: U Donjoj Gradini tišina govori više od reči

Parastos jasenovačkim žrtvama služili su sveštinici dubičke parohije u Spomen-području Donja Gradina na grobnom polju Topole.

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik poručio je da Donja Gradina predstavlja mesto sećanja gde tišina govori više od reči. 

"Ne mogu da potisnem ni sećanja i bol kao dečak rođen ispod Kozare, gde sam se ježio od priča preživelih. Želja komunističkih vlasti da satru priču o Jasenovcu nije uspela, baš kao ni ideja da se svi Srbi pobiju ovde, kao i na ostalim staratištima, Jadovnu, Pagu, Staroj Gradišci, Sajmištu", naveo je Dodik.

Poručio je da se u Donju Gradinu dolazi kako bi se svi zavetovali na trajni mir.

"Ne dolazimo da bismo se zavetovali na nove sukobe i ratove, nego na mir. Verujem u svest nacija u regionu da sačuvamo dragoceni mir", istakao je Dodik.

Kako je naglasio, samo tamo gde Srbi imaju državu – imaju i slobodu, a gde to nije bio slučaj Srbi su masovno stradali.

Dodik je istakao da je dan pre proboja logoraša u Jasenovcu pobijeno 700 žena.

"Dakle i kada je došao kraj, ustaše su ubijale, želeći da nas osakate kao narod, ali i pokažu monstruoznost takozvane NDH, kao najgore tvorevine. Da su imali dovoljno vremena, ni nas danas ne bi bilo ovde", rekao je Dodik.

Dodik je istakao da su Donja Gradina i Jasenovac samo deo srpskog stradanja i teške istorije u 20. veku, koji je prepolovio srpsko stanovništvo.

Dodik je izjavio da je važno da Srpska zajedno sa Srbijom obeležava ovaj dan, ali i neke druge važne datume.

"Hvala i predsedniku Hrvatske Zoranu Milovanoviću, koji se distancirao od ustaških zločina, što pokazuje da u regiji ima snage da se prevaziđe teška prošlost. Nama ne smetaju ni Bošnjaci, niti Hrvati, ali mesta našeg stradanja moraju biti opomena i zalog za budućnost, i to je prioritet Republike Srpske, koja želi živeti u slobodi. Nećemo na štetu drugih naroda, ali nećemo ni sebe zapostaviti", rekao je Dodik.

Sećanje na Jasenovac i sva stradanja moraju ostati deo naše kulture sećanja, ne da pozivamo na rat već sećanje koje će sprečiti rat i stradanje, istakao je srpski član Predsedništva BiH. 

Predsednica Republike Srpske Željaka Cvijanović rekla je da Jasenovac predstavlja najveću bol i ranu srpskog naroda. 

"Ovaj zločin nije bio individualan, jer iza njega je stojala cela takozvana NDH. Nad tim zločinima zgražavali su se i njihovi učitelji Nemci. Ostaće zapisano da je NDH imala jedina na svetu logore za decu. Zato hvala Diani Budisavljević, koja je spasila više od 10.000 dece sa Kozare", istakla je Cvijanovićeva.  

Jedini logor za decu

Iz jasenovačkih logora smrti nikada se nije vratilo oko 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja. 

Koncentracioni logor Jasenovac – Donja Gradina bio je i jedini logor za decu u Drugom svetskom ratu.

Njih oko 20.000 nije dočekalo slobodu.

Dan sećanja se obeležava u skladu sa merama koje se preduzimaju za sprečavanje širenja koronavirusa.

недеља, 04. август 2024.
18° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару