Brnabić: Za tri godine 100 odsto pokrivenost internetom
U Srbiji je trenutno pokrivenost internetom oko 60 odsto, a cilj je da u naredne tri godine 100 odsto građana i privrednika ima pristup internetu, jer je to danas jedno od osnovnih ljudskih prava, izjavila je premijerka Ana Brnabić. Najavila je da će u martu biti raspisan konkurs kako bi se internet uveo u 600 naselja u Srbiji i omogućilo njegovo korišćenje za 90.000 domaćinstava.
Na otvaranju skupa "Digitalna saradnja: transformacija vlada", Ana Brnabić je rekla da je pušten u rad novi portal e-Uprave i poručila da je digitalizacija i transformacija javne uprave velika šansa za korenitu reformu.
"Srbija je potpuno posvećena digitalizaciji i prošli smo zaista težak put u poslednje tri godine, ali smo mnogo uradili", poručila je Brnabićeva i navela da je Srbija u poslednje tri godine od zemlje koja nije imala ni osnovne registre u elektronskom obliku postala zemlja u kojoj se najveći broj informacija među organima razmenjuje elektronski.
Tako je navela da je broj razmenjenih dokumenata dostigao osam miliona što, kako je objasnila, znači da osam miliona građana ili privrednika nije moralo da obilazi šaltere i donosi "na noge" papire kao što je ranije bilo.
"Od zemlje u kojoj je svaki državni organ i lokalna samouprava čuvala dokumenta u sobicama došli smo do države koja ima najmoderniji Data centra gde čuvamo podatke građana na sigurnom, a gradimo još jedan savremeniji Data centar u Kragujevcu", kaže Brnabićeva.
Zahvaljujući samo jednom elektronskom servisu, kao što je e-Beba, roditelji su uštedeli 1,3 miliona sati čekanja i skoro četiri miliona evra, jer se ceo postupak registracije novorođenih beba završi u porodilištu za 15 minuta.
Pored servisa e-Bebe, Branbićeva je najavila da će u 2020. godini biti omogućen elektronski upis dece u vrtiće, kao i elektronski upis u osnovne i srednje škole.
Podsetila je da je uveden e-Dnevnik, e-Repcept, e-Katastar, e-inspektor, elektronsko plaćanje poreza, elektronska prijava sezonskih radnika, e-Pravosuđe...
Naglasila je da e-Uprava takođe štiti životnu sredinu pa tako računica pokazuje da smo uštedeli oko 103 miliona listova A4 papira, što je 517 tona papira i tako sačuvano više od 10.000 stabala.
Brnabićeva je najavila da će fokus Vlade u budućnosti biti na zdravstvu, prosveti, uvođenju socijalnih karata i obrazovanju.
"Paralelno sa razvojem e-Uprave naš fokus se prebacuje na jačanje infrastrukture kako bi privrednici imali pristup bezbednom internet. Gradimo puteve, ali paralelno sa tim Vlada ozbiljnu pažnju i novac ulaže u digitalne puteve", rekla je premijerka.
Navela je da je počela izgradnja prvog digitalnog koridora – Moravskog koridora koji će, kaže, omogućiti građanima i privredi u lokalnim samoupravama kao što su Čačak, Trstenik, Kruševac da imaju interent jednakog ili boljeg kvaliteta nego u Beogradu ili Novom Sadu.
"Radimo na digitalnim socijalnim kartama"
Brnabićeva je izjavila da je izrada zakona o socijalnim kartama i njihovoj digitalizaciji pri kraju, što će, kaže, omogućiti mnogo bolje raspolaganje sredstvima namenjim za socijalno najugrožnije stanovnike.
Premijerka je novinarima nakon otvaranja skupa "Digitalna saradnja: transformacija vlada", rekla da će fokus Vlade, pored digitalizacije socijalnih karata, biti i na digitalizaciji zdravstva i prosvete.
Ukazala je da u oblasti socijalnih karata ima mnogo neefikasnosti, a da će novi zakon o socijalnim kartama i pravljenje softvera omogućiti da naredna Vlada sa istim utrošenim sredstvima mnogo više pomogne najugroženijim kategorijama stanovništva.
Objasnila je da socijalna pomoć zahvaljući e-Upravi biti mnogo bolje targetirana.
Navela je da je dalji fokus i na digitalizaciji zdravstva u koje se godišnje ulaže više od dve milijarde evra godišnje.
Istakla je da su u zdravstvu poboljšane usluge građanima, ali da predstoji još posla na potpunoj digitalizaciji zdravstva što je, dodaje, kompleksan posao.
"To je nešto što radimo sa Ministarstvom zdravlja, organizacijama kao što su 'Digitalna Srbija' i Naled. Pravimo jednu veliku radnu grupu koja će na tome raditi da bi sistemi bili uvezani, da bi bilo mnogo više transparentnosti i kontrole i mnogo bolje upravljanje celim sistemom", rekla je Brnabićeva.
Treća velika oblast na kojoj je takođe fokus je prosveta i uvođenje jedinstvenog informacionog sistema, kaže Brnabićeva.
To će, dodaje, povećati transparentnost obrazovanja, biće poznato koje su škole najbolje, koje su malo lošije, tako da će Vlada moći posebnu pažnju da posveti najboljim školama da bi bile još bolje, a drugačiju vrstu pažnje onima koje su lošije.
Navela je da će se raditi na tome da se što bolje uvežu obrazovanje i privreda i sagleda kako unaparediti pružanje informacija o obrazovanom sistemu mladima, kako bi znali šta mogu da očekuju nakon određene škole, koliko brzo zaposlenje i kakva je prosečna plata.
Brnabićeva je rekla da je zadovoljna brzinom digitalizacije u Srbiji, s obzirom da je početak pre tri godine bio od nule.
Drugi važan pravac Vlade je, kaže premijerka, unapređenje i jačanje infrastrukture. Navela je da u ovom trenutku oko 30 odsto stanovnika ima jako slab ili skoro nikakav internet.
"Ne možete da uvodite e-Upravu privredi i građanima ako ne mogu da koriste usluge interneta", rekla je Brnabićeva i nagasila da će se ulagati u digitalne puteve kako bi se širila internet mreža i kako bi se omogućio brz internet.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар