Finansijska "ofanziva" za mlade, koji su planovi

Programom "Srbija 2025" prvi put u istoriji za pomoć mladima biće dodeljeno 700 miliona evra. Ministarka Slavica Đukić Dejanović rekla je za RTS da će 500 miliona biti usmereno na izgradnju stanova u narednih četiri-pet godina, jer svega 28 odsto mladih parova ima rešeno stambeno pitanje. Dvesta miliona će otići na vrtiće, za partnerstva sa poslodavcima koji budu motovisani da se zajednički na tome radi, istakla je Slavica Đukić Dejanović.

Cilj broj jedan programa "Srbija 2025" biće ostanak mladih u državi, njihov povratak, pomoć mladim bračnim parovima.

Za pomoć mladima biće izdvojeno 500 plus 200 miliona evra. 

Gostujući u Dnevniku RTS-a, Slavica Đukić Dejanović je rekla da je ideja, kako je predsednik Srbije i kazao – da mladi imaju što bolje uslove da ostanu u Srbiji, da tu rade i formiraju porodice, kao i svoju budućnost.

Kako kaže 500 miliona će biti usmereno na izgradnju stanova u narednih četiri-pet godina, jer svega 28 odsto mladih parova ima rešeno stambeno pitanje, što znači da preko 70 odsto je kod roditelja, ili u iznajmljenim stanovima.

"Tako da je zaista pod povoljnim uslovima obezbeđenje krova nad glavom jedan od elementarnih i prvih koraka da mladi čovek može reći – imam neku startnu poziciju, imam stan i mogu da planiram porodicu", kaže resorna ministarka.

Prema njenim rečima, drugi segment se tiče predškolskih ustanova. "Bilo bi divno da svako dete, bez obzira na to da li roditelji rade ili ne, bude u predškolskoj ustanovi jer ona ne čuva samo dete, već ga i obrazuje, tu dete stiče prve kompeticije, prva životna iskustva", ističe ona.

Kako kaže, 200 miliona će otići na vrtiće, za partnerstva sa poslodavcima koji budu motovisani da se zajednički na tome radi.

"Država je napravila ozbiljne planove i raduje me da je predsednik u ekspozeu naveo da je prvi segment ova tema", rekla je Slavica Đukić Dejanović. 

Upozorio je da smo izgubili čitavu generaciju mladih, uporedio nas je sa Turskom. 

Uz ove mere, kaže Đukić Dejanovićeva, posebno su važne edukacije vezane za reproduktivno zdravlje mladih i za obrazovanje o tome koliko je rađanje, trudnoća jedan fiziološki proces i koliko zapravo pomaže zdravlju. 

"Moraćemo da se sumerimo na mediji još više i na jedinice lokalne samopurave jer saradnja sa njima je važna jer ljudi žive, planiraju porodice, rađaju tamo gde su opštine i gradovi a ne u Nemanjinoj 11", istakla je ministarka.

"Raduje činjenica da smo jedina od deset zemalja koje smo analizirali, a to su države bivše Jugoslavije, Rumunija, Bugarska, Albanija i Mađarska, da ćemo imati veći broj rođenih beba nego u prethodnoj godini. Kod njih je bilans negativan", zaključila je Slavica Đukić Dejanović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом