Otišla u SAD iz Srbije na studentsku razmenu, danas brine o 13 triliona dolara
Trenutno najviše pozicionirana Amerikanka srpskog porekla u Trampovoj administraciji je Jelena Mekvilijams, predsednica američke Savezne korporacije za osiguranje depozita. Sa 18 godina otišla je u SAD sa 500 dolara u džepu a danas brine o 13 triliona dolara. Ona je za RTS rekla da nije ni slutila da će joj se ispuniti veliki snovi.
Jelena Mekvilijams je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a rekla da je uspela zahvaljujući teškom radu.
Prvo je bila advokat u Silicijumskoj dolini, zatim se preselila U Vašington, radila je u Narodnoj banci za vreme krize i posle toga u Senatu gde je upoznala republikance.
Nakon toga je bila glavni advokat u jednoj od najvećih banaka u SAD, odakle je pozvana na funkciju u Saveznu korporaciju za osiguranje depozita.
U Ameriku je otišla 1991. godine na studentsku razmenu.
„Znala sam da treba da odem, sa 500 dolara u džepu sam otišla da vidim da li mogu da uspem u drugom sistemu", rekla je Jelena Mekvilijams koja danas brine o 13 triliona dolara.
Kaže da se njena institucija trudi da bude nezavisna i da je suština u tome da ne stupa u političke kontakte.
Kako je objasnila, američki sistem zaštite osiguranja depozita je najstariji na svetu i ostali sistemi su uspostavljeni po uzoru na njega.
Govoreći o Agenciji za zaštitu depozita u Srbiji, navela je da je napravljen veliki korak i da je ponosna na kolege ovde.
Istakla je da je veoma bitno za stabilnost društva da postoji takva forma zaštite građana.
Kada je reč o ekonomskoj krizi, rekla je da se 2008. godine desio kurcšlus, jer su banke preuzele suviše rizika na sebe koji se prelio na finansijsko tržište. Tada je zatvoreno oko 500 banaka u SAD.
Na pitanje da li je moguća nova kriza, Jelena Mekvilijams je rekla da se stalno prate finansijski indikatori i procenat nezaposlenih u različitim regionima. Smatra da će do nove krize doći pre ili kasnije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 14
Пошаљи коментар