Osobe sa invaliditetom trče jedan maraton

Srbija je dobila 37 preporuka o tome šta treba da uradi do 2020. godine za unapređenje položaja osoba s invaliditetom. Preporuke se odnose na obrazovanje, zapošljavanje, posebno na otvorenom tržištu rada kao i na bržu deinstitucionalizaciju i razvoj servisa podrške.

Mnogi bi pozavideli Damjanu Tatiću na biografiji – magistrirao je i doktorirao na Pravnom fakultetu Beogradskog univerziteta, gde je i gost predavač. Predavao je i u Švajcarskoj, Španiji, Nemačkoj i objavio više od trideset naučnih radova. Predstavljao je Srbiju u Ujedinjenim nacijama kada je pisana Konvencija o pravima osoba s invaliditetom.

U vreme kada je studirao, bio je jedini student sa invaliditetom, a Pravni fakultet je bio neprisupačan.

"Kada pričamo o ljudskim pravima osoba sa invaliditetom koristiću jednu sportsku analogiju – to teško može da bude sprint, to je jedan maraton. Mi smo sada na sredini te borbe za punu ravnopravnost i jednaku uključenost osoba sa invaliditetom u naše društvo", rekao je Damjan Tatić.

Pravni fakultet u Beogradu danas je jedna od najpristupačnijih institucija u gradu. Maraton trče i na lokalu, ruše barijere ali još mnogo toga nedostaje.

Dragana Petrović iz Udruženja distrofičara Jablaničkog okruga kaže da je u Leskovcu gorući problem nepostojanje odgovarajuće prilagođenog vozila, a potrebno je i zaposliti više osoba sa invaliditetom i obezbediti rampe u školama.

Damjan Tatić ističe da problem predstavlja Zakon o finansijskoj podršci porodica s decom.

"Nacionalna organizacija Srbije pokrenula je inicijativu kod Ustavnog suda za ocenu ustavnosti, jer su ranije roditelji dece s invaliditetom mogli da odu na plaćeno odsustvo. Sada se to uslovljava činjenicom da dete ne prima dodatak za pomoć i negu", navodi Tatić.

To su bile i neke od 37 preporuka Komiteta UN.

"Najveći broj preporuka odnosi se na pitanja nediskriminacije, dakle jednakog tretmana osoba sa invaliditetom u društvu, pre svega na tržištu rada pristupa zdravstvenim i socijalnim servisima, zatim velika pažnja je posvećena višestrukoj diskriminaciji, naročito kad su u pitanju žene i mlade devojke sa invaliditetom", istakla je Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

Bez osoba sa invaliditetom i njihovih udruženja ne može se odlučivati niti sprovoditi Konvencija. Preporuke su alat koji udruženjima olakšava da se bore za to da država, kao potpisnica Konvencije, i primenjuje njene odredbe.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње