Oaza u južnom Banatu – Skorenovac u vrhu seoskog turizma

Seoski turizam vezuje se uglavnom za brdske predele i prirodne lepote. Zato bi malo ko očekivao da bi gosti, i to strani, mogli da dolaze u Banat. Ali dolaze, itekako, u selo Skorenovac u opštini Kovin. Domaćini su se udružili, a zahvaljujući blizini Beograda, ali i drugih zanimljivih destinacija, to selo godišnje ostvari i do 7.000 noćenja, što ga stavlja u sam vrh seoskog turizma u Srbiji.

U mirno i ni po čemu specifično banatsko selo, nastanjeno uglavnom Mađarima, već nekoliko godina redovno dolaze strani gosti, najviše iz Mađarske, ali sve češće i iz Rumunije i Slovačke.

Prima ih petnaestak meštana koji su formirali i Udruženje domaćina ekoruralnog turizma.

Predsednik tog Udruženja Dani Erne, koji je prvi počeo da se bavi seoskim turizmom, ima najviše smeštajnih kapaciteta, među kojima je i mali kamp za bicikliste, koji tokom biciklističke rute Švarcvald-Crno more odmore u Skorenovcu.

Za razliku od biciklista, svi ostali gosti najavljuju svoj dolazak i ostaju tri do četiri dana.

U Skorenovcu im je obezbeđen smeštaj i prava domaća banatska hrana, kaže za Radio Beograd Dani Erne, koji sa ponosom pokazuje i priznanje koje je njegov restoran dobio za originalnu banatsku kuhinju.

Najčešće su to razne vrste gulaša, ali i druga ukusna vojvođanska jela, za koja se sirovine obezbeđuju iz domaće proizvodnje ili od komšija iz sela.

Šta je to, pored dobre hrane, privuklo strane turiste u obično banatsko selo? Pre svega blizina zanimljivih destinacija. Gosti stižu uglavnom uveče, a već prvog dana odlaze u Beograd gde provedu ceo dan, objašnjava Erne.

Večeraju, prespavaju i doručkuju u Skorenovcu, a onda obilaze Đerdap, Lepenski vir i sve što stignu na tom potezu, a treći dan idu u Deliblatsku peščaru i Vršac, gde obično imaju i degustaciju vina. Tako za tri dana boravka vide i prirodne lepote i kulturne sadržaje.

Dobar glas daleko se čuo, pa turisti u Skorenovac sada dolaze najčešće po preporuci. Problem je, međutim, nedostatak radne snage u selu.

Mladi ljudi, zahvaljujući mađarskom pasošu, masovno odlaze u zemlje Evropske unije. U Skorenovcu je sedamdesetih godina bilo pet hiljada stanovnika, pre četiri godine oko dve i po hiljade, a sada ih je tek oko hiljadu, ističe Erne.

Oni koji su ostali da čuvaju ognjište ovih dana zatvaraju turističku sezonu. Skorenovac će opet ući u svoj spori, banatski ritam. Do novih gostiju u aprilu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом