U manastiru Krušedol sećanje na stradale i prognane u akciji "Oluja"
Državna manifestacija posvećena sećanju na sve stradale i prognane Srbe povodom 24. godišnjice "Oluje" održana je u Krušedolu na platou ispred manastira, na Fruškoj Gori. Prisustvovali su predsednik Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić, prognani Srbi i brojni građani.
Manifestacija pod nazivom "Oluja je pogrom" počela je minutom ćutanja za sve stradale.
Prisutnima se obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je poručio da je obaveza srpskog naroda da nam se više nikad ne dogodi nesloga.
Najavio je da će iduće godine sećanje na stradale i prognane u "Oluji" biti održano u Beogradu, na Trgu Republike.
Okupljenima je prikazan kratak dokumentarac o proterivanju Srba, a zatim se u ime izbeglih obratila Milica Jurić, koja je u vreme "Oluje" imala devet godina.
"Nema sela, kuće, Krajine. Sve je nestalo u jednoj noći. Deda mi je rekao da nikada nije sanjao Srbiju već uvek Liku", rekla je Jurićeva.
Ona se potom zahvalila Srbiji u kojoj je, kaže, njena porodica našla slobodu.
Srpski član predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je da su prošle 24 godine od kada je donesena odluka Hrvatske da se očisti Krajina od Srba.
"A tek smo peti put ovde kako bi dokazali da nećemo zaboraviti "Oluju" a to treba da zahvalimo Aleksandru Vučiću koji nam je pružio da o tome govorimo i da ne zaboravimo", rekao je Dodik.
Dodik je podsetio da je prošli vek bio vek srpskog stradanja.
"To je vek koji će nam ostati zapamćen po onima kojima smo dali slobodu a koji su nam vratili tako što su nas pobili, proterali i oduzeli nam imovinu", rekao je Dodik.
Srpski član predsedništva BiH poručio je da srpski narod ne želi više podele na izbeglice i one koji su došli.
"Mi smo deo jedinstvenog naroda, dovoljno su nas delili drugi. Sloboda našeg naroda isključivo zavisi od toga da li imamo državu. Gde nemamo državu ,osuđeni smo na stradanje", poručio je Dodik.
Prethodno je parastos svim žrtvama služio patrijarh srpski Irinej.
Manifestaciji su prisustvovali i predsednik Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić, ministri, crkveni velikodostojnici, Srbi izbegli tokom "Oluje".
Ranije danas je u organizaciji Udruženja raseljenih parastos žrtvama "Oluje" služen u Crkvi Svetog Marka u Beogradu.
U Hrvatskoj u Donjem Lapcu je održan komemorativni skup u organizaciji Srpskog nacionalnog veća i uz učešće Inicijative mladih za ljudska prava. Parastos je služen i u Markovcu kod Knina, kao i u drugim pravoslavnim hramovima u Hrvatskoj.
Hrvatska vojska je 4. avgusta 1995. godine na području tadašnje Republike Srpske Krajine počela operaciju "Oluja", u kojoj je ubijeno ili nestalo oko 2.000 Srba, a proterano više od 220.000.
Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska ušla je u gotovo potpuno napušten i prethodno žestoko granatiran Knin, u kojem je pre "Oluje" živelo više od 90 odsto Srba.
Sa teritorije Republike Srpske Krajine krenuo je talas izbeglica u kojem je bilo više od 200.000 ljudi.
U nastavku akcije u BiH, operacijom "Maestral", hrvatske i muslimanske snage ubile su još 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika iz Bosne i Hercegovine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар