Cvet feniks – Natalijina ramonda, simbol stradanja srpskog naroda

Višestruka simbolika Natalijine ramonde govori o srspkom narodu, iskušenjima koja je prošao tokom i posle Prvog svetskog rata i o vaskrsnuću Srbije.

Krajem 19. veka u okolini Niša ovaj cvet je primetio dvorski lekar Obrenovića, Sava Petrović. Ramonda njemu duguje otkriće, a kraljici Nataliji Obrenović ime – inspirisano njenom lepotom.

"Ramonda Natalija je vrsta koja je na ovom području živela još pre ledenog doba, preživela glacijaciju i danas naseljava područje centralnog Balkana. Možemo je naći u severnoj Grčkoj, Makedoniji, delovima Srbije", objašnjava asistent na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu Tomica Mišljenović.

"Raste na planini Nidže čiji je najviši vrh Kajmakčalan, gde se odigrala jedna od najvažnijih bitaka u Prvom svetskom ratu, gde je srpska vojska 1916. godine odnela važnu pobedu", dodaje istoričar Aleksandar Todosijević.

Stara planina, Jelašnička i Sićevačka klisura, njeno su stanište u Srbiji. Ima je i u botaničkoj bašti u Beogradu, a najlepša je u proleće kada cveta. I pošto se osuši, dovoljna je kap vode da oživi. Zato je zovu i cvet feniks.

"Ova biljka je dobar simbol primirja zato što se može povezati sa golgotom koju je vojska prošla u Prvom svetskom ratu i nakon toga uspela da pobedi", kaže Mišljenović.

Pozadina amblema je crno-zelena traka Albanske spomenice.

"Albanska spomenica je medalja koju su dobili srpski vojnici prilikom povlačenja preko Albanije kao čin izuzetne hrabrosti", kaže Todosijević.

U čast hrabrih predaka i žrtava Velikog rata, Britanci s ponosom ističu crvenu bulku – popi a Francuzi plavi različak. I jedan i drugi, građani s ponosom nose, a prihod od prodaje ide porodicama ratnih veterana.

Natalijinu ramondu najčešće možete videti na reverima funkcionera, javnih ličnosti i novinara. Nosi se nedelju dana pre, kao i na dan samog praznika. Iako se ovaj amblem koristi od 2012. godine, još nije zaživeo među građanima.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 12. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње