Mali heroji u borbi protiv raka

U svetu godišnje od raka oboli više od 160.000 dece, a maligne bolesti odnesu oko 90.000 dečjih života. U Srbiji godišnje oboli više od 300 dece, a zbog raka izgubimo jedan i po školski razred. Leukemija, limfom i tumor mozga su najčešće dijagnoze. Ovaj dan u celom svetu posvećen je deci oboleloj od raka.

U Institutu za onkologiju u Beogradu, leči se devetnaestoro dece, od pet do 18 godina. I veliki i mali – borci i heroji, podrška su jedni drugima, i u teškim i u manje teškim trenucima, tako da su ovde i osmesi i suze sasvim u redu.

Matejina majka Suzana Mitrović kaže da se bore sa osmehom i nada se najboljem.

"Imala sam na kolenu problem, osteosarkom, imala sam četiri terapije pre operacije, sada mi je 14. terapija", rekla je šesnaestogodišnja Aleksandra Đoković.

Jasminka Nešković, medicinska sestra na Dečjem odeljenju Onkološkog instituta, kaže da lečenje traje od godinu do tri godine.

"Dosta se sa njima družimo, gledamo da im budemo podrška, ali i oni su nama podrška", kaže Neškovićeva.

Deca najčešće obolevaju od limfoma, tumora kostiju i mozga, kao i leukemije. U lečenju možemo i mi da im pomognemo – ukoliko postanemo davaoci koštane srži.

Doc. dr Miloš Kuzmanović, načelnik Hematoonkološkog odeljenja Instituta za majku i dete, rekao je da se akutne leukemije ne leče samo u Beogradu, već i u Novom Sadu i Nišu, to je model lečenja preuzet iz evropskih zemalja – da je timski rad ono što daje očekivane rezultate.

Prof. dr Dragana Vujić, načelnik Sterilnog bloka (transplantacija) u Institutu za majku i dete, kaže da transplantacioni tim Instituta u ovom trenutku radi sve oblike transplantacije, uključujući i one najsloženije, kada je jedan od roditelja davalac, ili kada je dobrovoljni davalac iz svetskog registra.

Udruženja roditelja dece obolele od raka i danas su pozvala na slanje SMS poruka, 7175 za kupovinu stana blizu Onkološkog instituta u Beogradu, a 1150 za završetak dečje hematoonkologije u Nišu.

"Trenutno ne postoji kancer-registar za decu, postoji samo za odrasle, to je zapravo dokument, nacionalna startegija koja bi se bavila suzbijanjem dečjeg raka, između ostalog bavila bi se smanjenjem smrtnosti kod dece", rekla je Milica Šimanović iz Udruženja "Mladice".

Mileva Ličina iz Udruženja "Uvek sa decom" kaže da je važno da se roditelji odmore, dođu, pripreme hranu, operu veš, da razmene iskustva sa roditeljima koji su prošli sve to.

"Napravićemo još nekoliko kuća i stanova za roditelje i decu koja su na terapiji da ne moraju da budu sve vreme u bolnici već u jednoj atmosferi koja će bar malo da im olakša", rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar. 

U više od 40 gradova širom Srbije simbolično su pušteni baloni – za decu koja su pobedila, za decu koja se bore, ali i za decu koja nisu pobedila rak.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом