Zdravstvo – jedan od najvažnijih faktora opstanka Srba na KiM
Zdravstveni sistem, zajedno sa prosvetom, predstavlja jedan od najvažnijih faktora opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, rečeno je na okruglom stolu zdravstvenih institucija u okviru unutrašnjeg dijaloga o KiM.
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić rekao je da beli mantili, rame uz rame sa prosvetom, predstavljaju prvu liniju opstanka našeg naroda na KiM i dodao da Srbija prethodne tri godine "nije sedela skrštenih ruku", već da je urađeno dosta na jačanju zdravstvenih institucija.
Đurić je podsetio je da je urađena kompletna reorganizacija zdravstvenih institucija i da je napravljena nova mreža zdravstvenih ustanova.
"Otvorena je nova bolnica u Pasjanu, koja je od napuštenog objekta na livadi postala ključni centar za negu našeg naroda u Kosovskom Pomoravlju. Otvoren je novi dom zdravlja u Goraždevcu, Zdravstveni centar u Kosovskoj Mitrovici je nakon posete predsednika Aleksandra Vučića dobio status Kliničko-bolničkog centra", rekao je Đurić.
Kako kaže, napravljen je novi kampus Medicinskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, otvorena nova studentska poliklinika Prištinskog univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, renovirane brojne ambulante, novo odeljenje onkologije u Kosovskoj Mitrovici...
"Važno je da privučemo i komšije Albance i sve druge da se leče u našem zdravstvenom sistemu jer to jača veze, donosi normalnost i čini nas bližim jedne drugima. Nastavićemo jačanje zdravstvenog sistema na KiM", rekao je Đurić.
Dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu Nebojša Lalić ukazao je na značaj kontinuirane edukacije zdravstvenih radnika koji rade u zdravstvenim ustanovama na Kosovu i Metohiji, ali i osposobljavanje timova da rade procedure koje do sada nisu rađene.
U edukaciji, kako je rekao, posebnu ulogu imaće Medicinski fakultet u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, ali i svi fakulteti Zajednice medicinskih fakulteta.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar naglasio je da resor zdravlja daje podršku unutrašnjem dijalogu i dodao da, kakva god odluka da se donese, "moramo biti jedinstveni".
"Ono što smo se dogovorili, to je da će Srbija ostati ta koja će finansirati i održavati zdravstveni sistem na teritoriji KiM", rekao je Lončar.
Priznaje da nema dovoljno informacija šta se dešava na KiM, ali da ima puno poverenje u predsednika države Aleksandra Vučića i njegov tim predvođen direktorom Kancelarije za KiM.
"Sigurni smo da predsednik ima dovoljno informacija, da dobro poznaje situaciju i dajemo mu punu podršku da se ovaj problem reši", rekao je Lončar i naglasio da poštuje odluku da se problem rešava, a ne gura pod tepih kao ranije.
Rektor Univerziteta u Prištini Rade Grbić naglasio je da je funkcionisanje zdravstvenog sistema na KiM praćeno brojnim problemima, ali da su, zahvaljujući stalnom prisustvu i angažovanju Ministarstva zdravlja i Kancelarije za KiM, uspeli da se zdravstvena zaštita organizuje u svim srpskim sredinama.
"Ono što je jedan od najznačajnijih zaključaka je činjenica da zdravstveni sistem zajedno sa prosvetom predstavlja jedan od najvažnijih faktora opstanka srpskog korpusa na KiM", rekao je Grbić.
Naglasio je da su Srbi na KiM i zaposleni u zdravstvu posebno zadovoljni što su dobili uveravanja tokom posete predsednika Aleksandra Vučića da će zdravstvo na KiM ostati u zdravstvenom sistemu Srbije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар