Nove kardiohirurške metode u Institutu "Dedinje"

U nedelji posvećenoj borbi protiv bolesti srca i krvnih sudova, kada kardiolozi upozoravaju da svakog sata u zemlji šest osoba umre zbog kardiovaskularnih oboljenja, u Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" intervencije na srcu rade i endoskopskim, minimalno invazivnim metodama.

U dve od sedam sala Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" – nove intervencije. U salama, sa našim lekarima su i strani stručnjaci, čiji je zadatak samo da nadgledaju. Operacije na srcu rade se kroz jako mali rez. Pre svega su značajne za starije pacijente.

"Institut 'Dedinje' je godinama razvijao rekonstruktivnu hirurgiju mitralnog zaliska i zaista smo u tom polju ovladali celokupnom rekonstruktivnom hirurgijom mitralne valvule. Po broju operacija koje se godišnje urade možemo se meriti sa najvećim centrima u Evropi. Jedino što nam je nedostajalo da bismo bili u samom evropskom vrhu je ovaj program koji smo započeli 2011. a koji ove godine opet oživljavamo kao sastavni deo svakodnevnog operativnog programa na Institutu", rekao je kardiohirurg dr Ivan Stanojević.

Direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" dr Predrag Milojević objašnjava značaj ove procedure.

"Kroz male rezove se pristupa zalisku, vrši se korekcija, a pritom se dobija jednako dobar rezultat kao prilikom klasične intervencije, pritom je to mnogo manja hirurška trauma za bolesnika, očekuje se njegov brži oporavak, a očekuje se i ušteda u samom lečenju", rekao je dr Milojević.

Institut "Dedinje" prvi počinje sa endoskopskom metodom, a dr Milojević se nada da će i drugi centri usvojiti tu metodu.

Jednom od novih metoda operisan je i sedamdesetčetvorogodišnji sagovornik RTS-a. Kaže da se oseća dobro, da nije bilo komplikacija i da uskoro ide kući.

Godišnje se u Institutu "Dedinje" operiše oko 4.000 kardiovaskularnih pacijenata jer od bolesti srca i krvnih sudova građani Srbije najčešće obolevaju i umiru

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом