Transplantacija jetre kod dece uskoro i u Srbiji

Deca kojoj je neophodna transplantacija jetre, na lečenje odlaze u Italiju, gde je u poslednjih nekoliko godina neophodnu pomoć dobilo više od 50 mališana. Srbija dobro sarađuje i sa centrom u Francuskoj, gde se u jednom od centara usavršavaju naši lekari.

Nažalost, najteže bolesti ne zaobilaze ni najmlađe. A neke od indikacija za transplantaciju jetre kod dece su anomalija žučnih vodova kod novorođenčadi, ciroza zbog autoimunog hepatitisa, ili urođene metaboličke mane. Transplantacija jetre kod dece se još ne radi u Srbiji, ali smo na korak do njenog uvođenja, kažu za RTS u Tiršovoj.

"Imao sam priliku da nekoliko puta posetim ovu kliniku i upoznam ljude koji će biti uključeni u ovaj program, hirurge, anesteziologe, gastroeneterologe, i na pravom smo putu da zajednički uvedemo program transplantacije jetre kod dece. Ova klinika ima sve uslove da uspe u tom izazovu. Verujem da bismo mogli da počnemo početkom sledeće godine", kaže profesor Olivije Boalo iz Transplantacionog centra u Lionu.

Direktor Dečje klinike u Tiršovoj Zoran Radojčić misli da je ovo pravi trenutak da se razvije program transplantacije.

"Već godinu dana sarađujemo sa profesorom Olivijeom iz Liona, i nekoliko puta su naši lekari išli kada je on imao planirane transplantacije od živih donora njihovoj deci. Ideja je da on dođe i bude tri meseca u Srbiji. Imamo ljude koji su zainteresovani i koji su već počeli da se edukuju", objašnjava Radojčić. 

Srbija dobro sarađuje i sa centrom u Italiji, gde je od 2007. do kraja prošle godine na lečenju o trošku države bilo 55 mališana. Ali, deca koja trenutno čekaju odgovarajućeg kadaveričnog donora ponekad čekaju predugo, a neretko, organ stigne prekasno. Zbog toga je cilj da Srbija uvede transplantaciju jetre od živog donora, jer ona može da se regeneriše posle operacije.

Profesor Olivije koji će pomagati našim lekarima, iza sebe ima više od 1.500 transplantacija, a pomagao je uvođenje ovog programa u još nekoliko zemalja.

"Neophodno je da građani u Srbiji shvate da mogu da imaju poverenje u veštine vaših lekara i da oni imaju znanje da počnu ovaj program. I tehnički ste spremni ali je važno i da porodice pacijenata shvate da mogu da pomognu darivanjem dela jetre, odnosno da mora da bude više kadaveričnih transplantacija", napominje doktor Boalo.  

Direktor Dečje klinike u Tiršovoj Zoran Radojčić kaže da naši lekari žele da pacijentima ponude bolju opciju da mogu odmah ovde da budu transplantirani.

"Rekao je i profesor Olivije za čitav niz prednosti ukoliko sa živog donora uzmemo segment jetre jer možemo da planiramo da u trenutku kada deca nisu u lošem stanju da se uradi transplantacija, kada ih šaljemo, čekaju donora i u kritičnom stanju dočekaju transplantaciju", kaže Radojčić. 

U ovom trenutku, za put u Italiju, gde ih čeka transplantacija jetre, lekari pripremaju bebu od godinu dana i osmogodišnjeg dečaka, a uskoro, nova jetra biće neophodna za još sedmoro dece sa cirozom jetre.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње