Vaučeri za odmor oživljavaju srpski turizam

Zbog velikog interesovanja domaćih turista, Vlada i resorno ministarstvo su tokom leta čak dva puta povećali broj vaučera koji su na raspolaganju građanima. Tako se od planiranih 60.000 vaučera došlo do čak 100.000.

Pravo na vaučere u vrednosti od 5.000 dinara imaju zaposleni sa primanjima nižim od 60.000 dinara i svi penzioneri, bez obzira na to da li su penziju ostvarili u zemlji ili inostranstvu.

Pravo na vaučere do sada je iskoristilo 83.000 građana Srbije. Rok za podnošenje zahteva je 15. oktobar, a rok do kada treba da iskoriste vaučer je 20. novembar.

"Nadamo se da će svi građani koji na to imaju pravo, to svoje pravo i iskoristiti, s jedne strane. Sa druge, sve to će dodatno produžiti već jako dobru turističku sezonu posebno u banjama i planinskim centrima", navodi Renata Pindžo, pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija.

Zahvaljujući vaučerima, živnula su sva turistička mesta u Srbiji, kažu turistički radnici. Ipak, ima onih koja su naročito popularna.

Olga Baletić iz Turističke organizacije Srbije ukazuje da su naši sugrađani ove godine najviše bili zainteresovani za banje što je, kaže, već dugogodišnja tradicija.

"Ove godine Prolom i Lukovska banja, banja Koviljača i naravno naš planinski centar Zlatibor su bili najposećeniji. Takođe, moramo spomenuti da Sokobanja beleži vanredne rezultate i najveću posećenost za proteklih deset godina", objašnjava Baletićeva.

U sistem vaučera svake godine ulazi sve više smeštajnih objekata. Prošle godine ih je bilo 630, ove čak 905.

Hotelijeri i vlasnici privatnog smeštaja kažu da je država dobar partner i da im novac za primljene vaučere isplaćuje dogovorenom dinamikom.

Georgi Genov iz Udruženja hotelijera i ugostitelja ističe da je administracija u ministarstvu, koja radi sa vaučerima, veoma efikasna.

"Za sada nemamo nijednu primedbu ni od gostiju, a ni od hotelijera da se nešto ne realizuje po planu kako je predviđeno", navodi Genov.

Jedan od uslova za dobijanje vaučera je boravak u izabranom objektu u trajanju od najmanje četiri noći. Korisnici vaučera uglavnom se odmaraju dvostruko duže.

To je, između ostalog, doprinelo povećanju turističkog prihoda u zemlji u prvoj polovini godine za čak 160 miliona dolara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом