Kako se zaštititi od krađe na internetu
Gubitak ili krađa ličnih dokumenata i novčanika predstavlja pravu noćnu moru. Međutim, u 21. veku može da se dogodi i da vam hakeri "uđu" u kompjuter i preuzmu i novac i nanesu mnogo štete – kao, na primer, jednoj srpskoj blogerki. Postoje načini da se tako nešto spreči.
Preko noći blogerka Ana Janković je ostala bez posla. I to bukvalno. Dok je spavala svi nalozi društvenih mreža na kojima objavljuje u roku od nekoliko trenutaka su postali tuđi.
"Ujutru sam sela za laptop i zatekla situaciju koja izgleda kao da je neko drugi koristio moj laptop. Dakle, haker je ušao u moj laptop i odatle radio iz njega sve radnje dalje. Prvo sam videla da mi je skinuta veća količina novca sa računa preko pej pala, a zatim i svi mejlovi i nalozi na svim društvenim mrežama", kaže Ana Janković.
Iako su motivi hakerskih napada najčešće materijalne prirode, Ana smatra da je njen slučaj drugačiji.
"Moja pretpostavka jeste da se to ticalo mene kao blogera – budući da je taj neko imao dostupne sve podatke mog supruga, ali nije dirao ništa", rekla je Ana.
Da bi povratila naloge morala je da ubedi Gugl i Jahu da ih nije zloupotrebila, već da je to uradio neko na njenom kompjuteru. U banci je bilo lakše, jer su u ovakvim slučajevima klijenti zaštićeni. Iz banke se uputila pravo po legalni antivirus sistem.
"Način na koji možete da se zaštitite je, u principu, preko antivirus programa, preko mudrog biranja i čuvanja lozinki. Dakle, ne možete da budete onlajn u otvorenim folderima sa vašim podacima o svemu živom i da očekujete da budete sigurni", ističe Rade Marović, zamenik urednika Internet portala RTS-a.
Na sreću, Anini podaci nisu zloupotrebljeni, što je retkost, jer kako tvrde u Odseku za elektronski kriminal na internetu se dešavaju teška krivična dela.
"Najdrastičniji slučajevi preuzimanja društvenih naloga mreža nastaju kada dođe do ucene, kada izvršioci krivičnih dela traže od nekoga određen novčani iznos ili ga ucenjuju da izvrši neku drugu radnju u njihovu korist. Postoji opasnost od toga da na nekom nalogu objave nešto što bi moglo da mu našteti i nanese veliku emotivnu štetu da naruši ugled, itd", objašnjava Vladimir Urošević, šef Odseka MUP-a Srbije za elektronski kriminal.
U 90 odsto slučajeva, uključujući i Anin, počinioci ne budu otkriveni. Zato stručnjaci upozoravaju da se pridržavate preporuka za formiranje lozinki.
"Dvofaktorsku autentifikaciju, da ne vezuju više naloga za jedan elektronski nalog, itd. Jer kompromitacijom tog naloga može da se kompromituje više drugih naloga koje imaju na primer društvenim mrežama", ističe Urošević.
"Recovery mejlovi - oni koji služe ako zaboravite, nikada jedan ne vezujte za sve druge, već napravite kružni", dodaje Ana.
I što je najvažnije – ne budite lenji, već originalni kada smišljate šifre. Imajte na umu da su prvi na udaru oni kojima je pasvord datum rođenja, ime člana porodice ili ukoliko im se korisničko ime poklapa sa šifrom.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар