Insulinska rezistencija – poremećaj koji preti dijabetesom
Insulinska rezistencija, poremećaj je o kojem se malo govori, a može da napravi ozbiljne zdravstvene probleme. Ako se ne leči, može da pređe u dijabetes, ali i da negativno utiče na plodnost, bolesti srca, krvnih sudova i druge. Koliko je onih koji imaju insulinsku rezistenciju, zvanični podaci ne postoje. Ipak, u laboratorijama kažu da žene svakodnevno rade taj test.
Redovno kontrolišete šećer u krvi, osnovne analize pokazuju da je u granicama normalnog, a zapravo ste na korak do dijabetesa da to ni ne znate. To je priča i naše sagovornice.
Za nepuna dva meseca ugojila se čak 30 kilograma, opadala joj je kosa, pojavili su se problemi s aknama. Stalno je bila umorna. Tek kada je uradila složeniju laboratorijsku analizu – popila glukozu i za nekoliko sati više puta izvadila krv, utvrđeno je da ima insulinsku rezistenciju.
"Luči se više insulina u organizmu, taj višak koji nema gde da se upotrebi se pretvara u mast. Izgubiti kilažu sa insulinskom je prilično jedan sizifovski posao. To lečenje traje deset godina, s tim što ja nisam svih 10 godina pod terapijom", kaže sagovornica.
Insulinska rezistencija jeste izlečiva, ali pod uslovom da se odredi odgovarajuća terapija i da se uz nju pacijent pridržava pravila ishrane i promeni loše životne navike, kaže endokrinolog. Prvi savet – povećati fizičku aktivnost i izbegavati industrijski šećer.
"Ostati na prirodnim šećerima gde ne treba ni sa njima preterivati, kao na primer sa medom ili sa preslatkim voćem, treba ga isključiti. Skrenula bih pažnju na pravilne, redovne obroke. Kada treba da je ručak, između jedan i dva, ne u pet ili kada stignemo kući ili nismo ni stigli da jedemo, pa smo pojeli nešto usput. Drugo, jako je važno spavanje, trebalo bi da se zaspi u 22 časa, jer kada mi spavamo brojni hormoni se luče pozitivno i smanjuju nivoe insulina", objašnjava endokrinolog Svetlana Vujović.
Ako se insulinska rezistencija ne leči ne samo da preti da pređe u dijabetes tipa dva, već može negativno da utiče na razvoj mnogih bolesti, ali i na plodnost. I oni koji se pripremaju za vantelesnu oplodnju trebalo bi da je provere.
"Ono što sigurno znamo je da lečenjem insulinske rezistencije povećavamo šansu da vantelesna oplodnja uspe. Ono što je nama bitnije je da je sama insulinska rezistencija stvar koja ne utiče samo na reprodukciju nego stvara i rizik za opšte zdravlje pacijenta", ističe ginekolog Aleksandar Ljubić.
Lekari ističu da telo treba osluškivati i da ne treba zanemariti, recimo, ni pojavu bubuljica, jer i ona može da bude znak hormonskog poremećaja, koji treba lečiti kod doktora.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар