Kako se čuvaju lekovi u zdravstvenim ustanovama?

Kroz prozor je provalio u metadonski centar u Kliničkom centru u Novom Sadu i ukrao 59 flaša metadona, vrednosti 200 miliona dinara. Policija je pljačkaša uhvatila i određen mu je pritvor od 30 dana. Određene količine leka su vraćene u bolnicu, ali lek je završio i na tržištu, pa su prethodnih dana u bolnicu primljeni i pacijenti predozirani metadonom. Ko je odgovoran za krađu i hoće li biti kažnjenih zbog propusta, za sada nije poznato.

U bolnici za lečenje bolesti zavisnosti kažu da se lekovi za odvikavanje kao što su metadon, trodon i drugi, čuvaju pod ključem, u prostoriji sa rešetkama. Ni lekovi, a ni drugi potrošni materijal, npr. igle ili špricevi, nisu nadohvat pacijentima.

"Trudimo se da te lekove, koji su potencijalno interesantni za krađu, ne naručujemo i ne držimo u ustanovi u velikim količinama. Postoji posebna procedura kako se čuvaju, izdaju i gde se drže", objašnjava direktorka Specijalne bolnice za lečenje bolesti zavisnosti u Drajzerovoj Mira Kovačević.

Ivana Stašević Karličić, upravnica Službe urgentne psiohijatrije "Laza Lazarević" kaže da su nekada, tokom noćnih dežurstava, zavisnici pokušavali da ukradu lekove, ali da su sprečeni.

U svim kliničkim centrima i bolnicama lekovi koji mogu da stvore zavisnost čuvaju se pod posebnim uslovima.

"Saka promena na zalihama upisuje se u knjigu narkotika, koja je posebno overena od ovlašćenog organa – Ministarstva zdravlja. Izdavanje ovakvih lekova je na dnevnom nivou ili na nivou od nekoliko dana", kaže načelnica Centralne apoteke KC "Kragujevac" Ivana Vasić.

Docent dr Goran Stevanović, direktor Infektivne klinike KCS, smatra da ako neko reši da ukrade lekove, nijedan pasivni sistem zaštite ne može da zaštiti objekat.

"Ono što je neophodno je da objekat bude obezbeđen. Ono što ste mogli da vidite je da naša apoteka ima protivprovalni sistem – šipke na svim na prozorima i spoljašnjim otvorima", dodaje Stevanović.

Većina klinika pri Kliničkom centru Srbije lekove preuzima iz Centralne apoteke. Za sada nisu bili na meti lopova.

"Postoji fizičko obezbeđenje, pojačali smo i tehničke mere, sa sigurnosnim vratima, sigurnosnim kamerama, tako da je sa te strane KCS zaštićen", ističe šef Službe obezbeđenja KCS Bojan Borovčanin.

Dr Marko Ercegovac, direktor Urgentnog centra, kaže da je Urgentni centar ustanova otvorenog tipa i da ne postoji mogućnost savršene kontrole.

"Ranije je bilo pojedinačnih slučajeva, ali poslednjih godinu, dve dana – ne", dodaje Ercegovac.

Uprkos obezbeđenju u zdravstvenim ustanovama, gotovo svakodnevno nekom od pacijenata nešto nestane. U najvećem broju slučajeva počinioci krađa ne budu otkriveni, a najčešće nestaju mobilni telefoni, novčanici, tašne, ali i vodokotlići, slavine, televizori.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом