Za nasilje nad ženama odgovorne i institucije
Žene su diskriminisane na tržištu rada, trpe različite oblike nasilja, a od 14 prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama u 13 je bilo propusta u radu nadležnih institucija, navode učesnici skupa "Jedna milijarda ustaje" organizovanom povodom zaustavljanja eksploatacije i nasilja nad ženama.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je da su žene i dalje diskriminisane na tržištu rada i da zauzimaju samo jednu četvrtinu rukovodećih položaja.
Jankovićeva je naglasila da pored fizičkog nasilja koje je najočiglednije postoje i drugi oblici nasilja poput ekonomskog koji su manje vidljivi, ali podjednako pogubni.
"Žene često nisu ni svesne da trpe neku vrstu eksploatacije. Slučajevi diskriminacije na tržištu rada i dalje postoje, česte su situacije otpuštanja porodilja, manjih plata za isti rad i malog broja žena u javnom i političkom zivotu", izjavila je ovim povodom Jankovićeva.
Ona je rekla da se situacija u Srbiji ne razlikuje mnogo u odnosu na region i da je kod nas kao i u susednim državama broj prijavljenih slučajeva nasilja u porastu.
Zamenica zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost, Gordana Stevanović rekla je da je u 14 prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama u 13 bilo propusta u radu nadležnih institucija.
Ona je istakla da postoji zakonski regulisan put kojim žena koja prijavi nasilje treba da prođe i da je od ključne važnosti da svaka institucija na tom putu obavi svoju ulogu.
Skup je organizovao Centar modernih veština, a predsednik Upravnog odbora tog centra Miloš Đajić, rekao je da svaka treća, odnosno milijardu žena na svetu, trpi neku vrstu nasilja.
Đajić je izneo podatak da žene imaju 11 odsto manju platu, te da tako muškarci svoju godišnju platu zarade do 23. novembra dok žene za svoju godišnju zaradu rade do kraja godine.
U Srbiji je prošle godine ubijeno 33 žene, a od državnih institucija traži se primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i izrada niza mera koje će smanjiti eksploataciju, ekonomsku zavisnost i neravnopravan položaj žena u Srbiji.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар