Mali broj donora koštane srži, davaoci najčešće iz inostranstva
U našem registru potencijalnih davalca koštane srži je 5.500 građana. To je nedovoljno, jer nema ni jednog jedinog razloga da u tom registru ne budemo svi - neko od nas je možda jedina osoba koja može da pomogne obolelima od leukemije ili drugih teških bolesti koje se leče transplantacijom. Da biste bili u registru treba samo da odete u najbliži institut za transfiziju krvi i prijavite se. Zahvaljujući tome što je Srbija član Svetskog registra, potencijalni donor traži se među milionima potencijalnih davalaca.
Prošlo je godinu dana od kada je ekipa RTS-a na aerodromu sačekala kurira koji je doneo spasonosne matične ćelije za pacijentkinju iz Srbije. Te noći na Vojnomedicinskoj akademiji zabeležili smo i trenutak kada je urađena transplantacija.
Danas, godinu dana kasnije - dovoljno razloga da Dragana ne skida osmeh sa lica.
"S obzirom na to da su meni ćelije stigle iz Italije, ne bunim se, Italiju sam oduvek volela, samo da krenem italijanski da učim... Ja sam sa rođenom sestrom bila podudarna svega 51 posto, ali zahvaljujući toj ženskoj osobi iz Italije, nadam se da ću jednog dana imati prilike da je upoznam, dobila sam ćelije koje se podudaraju devet od 10, 90 posto - ali sve radi", kaže Dragana Popović iz Beograda.
Osmeh sa lica nije skidala i kada joj je bilo najteže, a podršku je pružala i drugim pacijentima u bolnici. Uz nju suuvek bili sestra, ćerka i suprug.
"Dolazio sam osam meseci, s obzirom da idem na posao, pa i ćerka... Trebalo je stići, ali kada se nešto želi... U ovoj situaciji najvažniji je optimizam, svi makar treba da imamo osmeh, kada uđemo u bolničku sobu", rekao je Draganin suprug Velimir Popović.
Na Vojnomedicinskoj akademiji ovu godinu završavaju sa dvostruko više transplantacija nego prethodne godine. Za 25 naših pacijenata matične ćelije su stigle od davalaca iz Svetskog registra.
"U institutu za transfuziju pokušavamo da za potrebe bolesnika pronađemo adekvatnog davaoca, pre svega unutar članova porodice, ali je svega 30 posto unutar - za većinu davaoca tražimo u registrima... Veoma je teško pronaći odgovarajućeg podudarnog davaoca, nekada između milion osoba ne može da se pronađe", rekla je Zorana Andrić sa Instituta za transfuziju krvi Srbije.
"Za naše bolesnike više nema prepreka, od adekvatnog izabranog davaoca iz celog sveta možemo dobiti matične ćelije, što je velika prednost i sa tim smo stavili tačku na dalje upućivanje pacijenata u inostrane centre", kaže prof. Draga Stamatović sa Vojnomedicinske akademije.
U Evropi, najviše potencijalnih donora je u nemačkom registru. Kao davaoci koštane srži, u prethodnom periodu i troje naših građana pomoglo je stranim pacijentima na putu ka izlečenju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар