RTS odgovara "Informeru"

Radio-televiziji Srbije list "Informer" uputio je pitanja koja se odnose na troškove javnog medijskog servisa prilikom izveštavanja sa Olimpijskih igara u Riju. Donosimo integralno pitanja i odgovore.

1. Šta su tačno troškovi tehnike, odnosno šta se podrazumeva pod "linije, produkcija, osiguranje, vozila" i koliko su taksativno iznosili? Da li su oni mogli da budu niži?

Radio-televizija Srbije, kao zvanični emiter Olimpijskih igara u Riju, bila je u obavezi da sve produkciono-tehničke transakcije obavlja preko OBS-a (Olympic Broadcasting Services), nosioca poslova organizacije i realizacije OI Rio 2016. od strane Međunarodnog olimpijskog komiteta. Tu obavezu imale su sve države učesnice Olimpijskih igara 2016. u Riju, a cene usluga nisu mogle da budu niže jer smo bili u obavezi da sarađujemo sa zvaničnim organizatorima OI. Tim uslugama obuhvaćen je:

2. Koliko priloga i u kom trajanju je iz Rija uradila novinarka informativne rubrike Sanja Ljubisavljević? 

Na svake Olimpijske igre iz RTS-a odlaze jedan ili dva novinara Informativnog programa, jer ovo nije isključivo sportski već i planetarni događaj sa mnoštvom propratnih aktuelnih sadržaja. Teme i sadržaji o kojima nas je Sanja Ljubisavljević ove godine informisala najbolje govore o tome (Život u faveli, Pripreme za Olimpijske igre, Bezbednost, Zika virus, Doping u sportu, Troškovi i koristi Igara za Rio, Televizijska prava za Olimpijske igre, Rad ostalih televizija na OI, Intervju sa predsednikom Tomislavom Nikolićem, Priča o Kopakabani, Santa Tereza – boemska četvrt Rija, Intervju sa Jusrom Mardini – članicom izbegličkog tima na OI, Priča o celom izbegličkom timu...). Preciznosti radi, novinarka Sanja Ljubisavljević uradila je više od 20 priloga.

3. Kako je dobijena cifra od 79.243 evra za dnevnice, ukoliko 37*17*84 = 52.836. Da li je razlika porez i na koji način je obračunat?

Tačno je da su Olimpijske igre trajale 17 dana, ali je jasno da je ekipa RTS-a, kao i ostali zvanični emiteri, morala da bude u Riju ranije, o čemu je javnost obaveštena na ispraćaju naših kolega na OI. Tada je rečeno da je deo tehničko-produkcionog tima, kao i Slobodan Šarenac, za Brazil otputovali 25. jula, kako bi napravili studio RTS-a u Riju i pripremili prenos svečanog otvaranja. Drugi deo tima je za Rio otputovao 1. avgusta (novinari, komentatori i ostatak produkcije). Primera radi, kolege iz regiona za Rio su otputovale mnogo ranije od našeg tima.

Ukupan broj dnevnica za celu ekipu bio je 918. Najduži period 25. 7. – 25. 8. za 10 zaposlenih – 315 dnevnica, period od 1. 8. – 25. 8. za 14 zaposlenih – 343 dnevnice, i period od 1. 8. – 21. 8. za 13 zaposlenih – 260 dnevnica. Nije obračunat porez, jer se on obračunava nakon povratka i konačnog obračuna putnih troškova.

4. Kada su rezervisane avionske karte do Brazila za ekipu i zašto su plaćene po 2.079 evra, kada je moguće naći ih i za 700 evra, ako se rezervišu na vreme, recimo tri meseca unapred? 

Na sugestiju Olimpijskog komiteta Srbije, avionske karte za RTS-ov tim rezervisane su još 1. decembra 2015. godine. To je urađeno preko ovlašćene agencije HRG, koja je imala ugovor sa RTS-om (angažovana na osnovu raspisanog tendera). Kako bismo smanjili troškove, osim što je rezervacija načinjena u decembru, trećina naše ekipe vratila se pre zvaničnog završetka Olimpijskih igara, čime smo dodatno uštedeli. Jedan manji deo ekipe je još u Riju (tehničko-produkciona ekipa), koji radi na rasklapanju i pakovanju studijske opreme.

5. Da li je bilo moguće naći povoljniji smeštaj, s obzirom na to da je za svakog člana ekipe plaćeno više od 3.600 evra i ko je donosio odluke o tome?

Ekipa RTS-a nije bila smeštena u hotelima, niti su joj bili obezbeđeni obroci. Bili su smešteni u Barra village 1, što je ujedno i najjeftiniji smeštaj, koji je zvanično bio organizovan i uslovljen od strane lokalnog organizacionog komiteta Rio 2016 – Comite organizador dos Jogos Omipicos Rio 2016. Tu su bile smeštene i ekipe hrvatskog, slovenačkog i drugih javnih servisa. O tome koliko je boravak RTS-ove ekipe u Riju bio skroman, govori i podatak da smo bili jedna od retkih delegacija koje nisu imale smeštaj na bazi jednokrevetnih soba.

Kada su ovako veliki događaji poput Olimpijskih igara, takmičenja za Pesmu Evrovizije, takmičenja za Dečju pesmu Evrovizije u pitanju, svi javni servisi su u obavezi da se pridržavaju određenih pravila, odnosno da se rukovode ponudama koje dobijaju od organizatora događaja.

Svi troškovi za OI 2016. plaćani su u periodu od 2012. do 2016. godine. 

Napomena: Odgovore "Informeru" objavljujemo na našem sajtu jer taj list ranije nije korektno prenosio stavove RTS-a.

Број коментара 30

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 15. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње