Istraživanja o Holokaustu u Jugoslaviji na Filološkom fakultetu
Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu neguje kulturu sećanja i ima vrlo aktivnu ulogu u očuvanju našeg kulturnog identiteta, kao i u promovisanju kulture jezika i književnosti svih naroda čiji se jezici izučavaju u toj visokoškolskoj ustanovi. Tako su svoja istraživanja o pitanjima Holokausta nedavno predstavili inostrani profesori i istoričari.
Tri profesora, sa tri kontineta, tema ista - Holokaust. Profesor Letuči je, između stalog, obajvio knjigu "Jasenovac i holokaust u Jugoslaviji - analize i svedočenja preživelih", i potoredsedik je Holokaust memorijalnog parka u Bruklinu.
"Osnivač sam jednog istraživačkog insitituta, nevladine organizacije u SAD, jedine van Balkana koja se bavi Holokaustom u Jugoslaviji. Ovde sam i da bismo razgovarali o budućim projektima koje možemo da radimo zajedno. Holokaust u Jugoslaviji bio je genocid i protiv Srba, Jevreja i Roma pa moramo sada da radimo u ime sve tri naroda, koji su bili žrtve, i svih koji su pretrpeli fašizam. Takođe, pripremamo jednu važnu izložbu u Americi", rekao je prof. Beri Letuči iz SAD.
Prof. Gideon Grajf iz Izraela je poručio da podržava napore Srbije da očuva sećanje, zbog čega je, kako kaže, i došao u Beograd.
"I mislim da zajedničkim snagama moramo da se borimo protiv negiranja Holokausta i zločina koje su počinjeni", naveo je Grajf.
Predstavljanjem ovih knjiga fakultet neguje kulturu sećanja.
"Prošle godine sam napisao ovu knjigu koju držim u rukama. Ona govori o srpskim zatvorenicima u Norveškoj tokom Drugog svetskog rata. Ovde sam da bih povezao istoriju o zatvorenicima iz Drugog svetskog rata sa genocidom na ovim prostorima, posebno u Jasenovcu", dodao je istoričar Knut Fluvik Toresen iz Norveške.
Prof. Aleksandra Vraneš, dekan Filološkog fakulteta UB, ukazala je da zaborav nije samo lična već kolektivna bolest i da se protiv toga borimo da ne dozvolimo da nas zaborav pokrije.
Na ovaj način odata je i pošta Eli Vizelu, nobelovcu, koji je preživeo strahote Holokausta i osnovao akademiju univerzalne kulture koja je zagovarala toleranciju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар