Читај ми!

Skupa nafta novo breme

Zbog krize u Grčkoj i Italiji sirova nafte je na tromesečnom maksimumu. Na Londonskoj berzi cena barela premašuje 113 dolara. Skupa nafta i gas ugrožavaju posebno zemlje uvoznice.

Političke i ekonomske promene u svetu diktiraju i cene energenata. Zbog krize u Grčkoj i Italiji sirova nafte je na tromesečnom maksimumu. Na Londonskoj berzi cena barela premašuje 113 dolara.

Skupa nafta i gas ugrožavaju posebno zemlje uvoznice. Radi energetske bezbednosti, države regiona Jugoistočne Evrope izlaz traže u strateškom partnertnerstvu kako bi privukle investicije u taj sektor.

Zbog geopolitičkog položaja, Balkanski region nametnuo se kao prirodni tranzitni put nafte i gasa. Neke investicije su u toku, a planirani naftovodi, gasovodi, skladišta, po oceni stručnjaka učiniće ga za nekoliko godina i glavnom gasno-naftnom magistralom dotoka tih energenata iz Kaspijskog regiona i Rusije.

Zemlje nemaju novca da same grade pa se zalažu za zajedničke projekte.

"Mi živimo u jednom kritičnom momentu - sa jedne strane suočeni smo sa ekonomskom krizom u evrozoni, a sa druge čekamo rasplet u Kaspijskom regionu, odnosno ko će dobiti ugovore za gradnju naftovoda i gasovoda", rekao je Entoni Livanos, predstavnik grčko - nemačke kompanije "Enerdži strim".

Za te poslove zemlje regiona očekuju podršku Evropske unije. Resursi se moraju pažljivo koristiti jer potrošnja nafte i gasa na evropskom tržištu raste.

"Energetska strategija mora obezbediti snabdevanje energetima i cene se smeju da usporavaju ekonomski razvoj i ugrožavaju standard građana", rekao je Abdilagim Ademi, makedonski ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje.

U našoj zemlji najviše se ulaže u rafinerijska postrojenja kako bi se u njima proizvodili naftni derivati evropskog kvaliteta. U Vladi sa NIS-om planiraju širenje poslova van granica.

"Strategija je da u pojedinim zemljama u okruženju zajedno istražujemo nova naftna polja", rekao je Petar Škundrić, predsednik Srpskog Nacionalnog naftnog komiteta.

Za novim nalazištima nafte i gasa NIS već traga u Republici Srpskoj, Rumuniji, Mađarskoj. Sve zemlje uključujući i Srbiju planiraju investicije u alternativne izvore goriva. U čitavom svetu, poslednjih godina najviše se novca izdvaja za dobijanje gasa i nafte iz uljnih škriljaca, uljane repice i bio mase.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње