Pojeftinile nekretnine

Od početka ekonomske krize, nekretnine na srpskom tržištu pojeftinile od 15 do 20 odsto. Kupaca nema kao pre krize, ali nijedna od oko 70 agencija u Udruženju posrednika u prometu nepokretnosti "Krov" nije zatvorena zbog nedostatka posla.

Cene nekretnina najviše su pale u unutrašnjosti i po periferiji gradova, a najmanje u elitnim i centralnim delovima grada. U novobeogradskom naselju "Belvil" cene nekih stanova snižene su sa 2.000 evra po kvadratnom metru na 1.600 evra.

"Nekada je deo Vračara koji je najbliži Hramu išao po tri pa čak i više hiljada evra po metru kvadratnom. Sada za najpristojnije uređene nepokretnosti najveća kupoprodajna cena koja se tamo realizuje iznosi 2.500 po kvadratu, što znači da je pomak poprilično ozbiljan", kaže Tomislav Sekulić iz Udruženja posrednika u prometu nepokretnosti "Krov".

Tržište se stabilizovalo i kupac konačno može da bira, jer je ponuda dobra, a cene konačno realne, kažu stručnjaci.

Ipak, prodavci starijih stanova svoje cene formiraju prema cenama novogradnje, što je nerealno.

Da bi se sprečile prevare, od početka prošle godine uveden je jedinstveni registar prodaje nepokretnosti. Prema podacima tog registra, u prva dva meseca ove godine prodato je mnogo više nekretnina nego u istom periodu 2010. godine.

"U prva dva meseca prošle godine overeno je oko 3.100 takvih ugovora. U prva dva meseca u ovoj godini overeno je oko 3.800 ugovora čiji je predmet prodaja nepokretnosti", rekla je Gordana Vuković, sudija Prvog osnovnog suda.

Prema njenim rečima, u ovoj godini ima manje gužvi overi i sistem bolje funkcioniše.

Lokacija je i dalje najbitnija za naše kupce, a najčešće se kupuju manji, jeftiniji stanovi. Oko 60 odsto nekretnina proda se na kredit, a tražnja je mnogo manja nego pre dve godine, pa čak i platežno sposobni građani ne ulažu u nekretnine.

Bankarske kamate na štednju u Srbiji najviše su u regionu, a cena izdavanja stanova je smanjena, pa se mnogima više isplati da oroče novac.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 26. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње