недеља, 23.01.2011, 07:25 -> 11:02
štampajSpas za srpske tekstilce
Višedecenijski sunovrat tekstilne industrije u Srbiji mogle bi da zaustave najavljene strane investicije. Među sto zainteresovanih investitora su i poznati brendovi poput nemačkog "Hugo Bosa" i italijanskog "Benetona".
U poslednjih 10 godina u tekstilnoj industriji bez posla je ostalo gotovo 70 hiljada ljudi. Tekstilce, poznate po najnižim platama, čini se, čekaju bolji dani. Sto stranih investitora zainteresovano je da ulaže u Srbiji, među kojima su i poznati brendovi.
Osim pokretanja industrije, koja je nekada bila u vrhu po broju zaposlenih i izvozu, najavljeni dolazak poznatih brendova mogao bi da znači više radnih mesta.
"Turski investitori su izrazili želju da otvore fabriku koja bi proizvodila denim tkanine i fabriku koja bi proizvodila gotove proizvode od džinsa. Ono što je vrlo interesantno je da nam se prvi put javlja poznata engleska kuća 'Marks end Spenser' koja je spremna da po prvi put preuzme potpuno gotov odevni predmet", Vesna Vasiljević iz Privredne komore Srbije.
Naša preduzeća nekada su šila za poznate svetske brendove, a sada je cilj da ti brendovi kod nas otvore i svoje pogone. Nemački "Hugo Bos" najavljuje već sledećeg meseca početak saradnje sa pirotskim "Prvi majem". "Niteks" čeka odluku italijanskog "Benetona".
Prednost Srbije je to što primenjuje Prelazni trgovinski i sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, koji otvaraju velika tržišta.
"Nadamo se da će te investicije biti na duži period, da neće predstavljati seljenje kasnije dalje na istok, jer naše prednosti su i dalje geografski položaj, u Evropi smo, još uvek kvalitetna, ali nažalost i jeftina radna snaga", očekovanja su Dragane Stojanović iz Sindikat tekstilaca.
Urušavanje tekstilne industrije počelo je raspadom Jugoslavije i sankcijama. Devedesetih u ovoj grani radilo je oko 200 hiljada ljudi, pre 10 godina upola manje, a danas tek 31 hiljada. Brendovi poput "Kluza", "Beka" i "Centrotekstila" više ne postoje. U nekadašnjem vranjskom gigantu "Jumku", desetkovan je broj radnika. Nadu vraća novootvoreni "Novotekstil".
Zaposleni u toj fabrici uglavnom dolaze iz bivših giganata. Kažu da je svaki početak težak, ali se nadaju da će sve biti u redu sve. I Leskovčani mnogo očekuju od turskog i nemačkog investitora.
"Zahtev turskog investitora je 500 radnika u prvoj fazi, za dve godine 1500 radnika, pa ćemo se uveriti u tačnost tih podataka", ističe gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić.
Tekstilce ugrožavaju siva ekonomija i jeftina kineska roba. Sumnjaju u to da se potpuno primenjuje carinska procedura kod uvoza i traže da se u promet ne pušta roba bez deklaracije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар