Читај ми!

Ko (ne) ide u privatizaciju?

U Srbiji za državu i dalje vezano oko 1.300 preduzeća, a najveći među njima prave i najveće gubitke. Vlada Srbije za desetak dana odlučuje koja preduzeća prodaje, a koja zadržava u vlasništvu, kaže ministar Mlađan Dinkić. Najviše zainteresovanih kupaca ima za Telekom Srbije.

Vlada Srbije saopštiće za desetak dana u kojim javnim preduzećima namerava da zadrži vlasništvo i upravljanje, a koje namerava da proda, izjavio je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić.

Sa svih strana sveta ima zainteresovanih za kupovinu Telekoma, kaže ministar Dinkić, ali će se odluka Vlade znati posle praznika.

Ministar finansija navodi da prvo treba videti šta je strategija države u vezi sa javnim sektorom i koja su to preduzeća gde država želi da ostane u vlasništvu i upravljanju, a gde ima smisla da se povuče iz upravljanja i vlasništva.

Pre tri godine Vlada nije uspela da proda Telekom za milijardu i 400 miliona evra. U međuvremenu je otkupila 20 odsto akcija grčkog OTE-a i sada za sotpostotno vlasništvo očekuje dve i po milijarde evra.

Stručnjaci kažu da je važnije šta će biti s drugim preduzećima u državnim rukama koja proizvode gubitke.

Vladimir Vučković iz Fiskalnog saveta kaže da vlada mora da smanjuje subvencije i da ograniči garancije koje izdaje javnim preduzećima kako bi se manje zaduživala.

Analitičar Milan Ćulibrk kaže da nam bez promena preti bankrot.

"Ako svake godine u ta preduzeća morate da upumpate nekoliko stotina miliona evra, a minus u budžetu za prva tri meseca iznosi 50 milijardi dinara, onda smo u bezizlaznoj situaciji", kaže Ćulibrk.

Fiskalnom strategijom Vlada je prošle godine planirala uvođenje reda u javnom sektoru.

"Krajnje je vreme da Vlada sprovede ono što je predvidela, a to je da se javna preduzeća profesionalizju, da se sačuva ili dovede dobar kadar i krene u neminovna otpuštanja", kaže Vladimir Vučković iz Fiskalnog saveta.

Ćulibrk, međutim, kaže da je teško očekivati profsionalizaciju tih preduzeća, jer se na rukovodeća mesta još uvek postavljaju partijski ljudi što je u mnogome doprinelo svim tim gubitcima.

Zvanična lista najvećih gubitaša u 2012. godini još nije objavljena, ali prema podacima Agencije za privredne registre Srbijagas je napravio čak 35 milijardi dinara minusa, slede Železnice sa gubitkom od 16,6 milijardi, pa Putevi Srbije i Elektroprivreda.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње