субота, 07.07.2012, 12:23 -> 13:49
štampajBolja naplata poreza
Zahvaljujući novim tehnologijama, naplaćeno šest milijardi dinara poreza više od planiranog iznosa. Efikasnijoj naplati poreza doprineće i katastar nepokretnosti na osnovu kojeg će biti bolja i naplata poreza na imovinu.
Poreska služba od početka godine naplatila je šest milijardi dinara poreza više od planiranog iznosa. To je rezultat elektronskog umrežvanja podataka i rešenosti da banke preuzmu automatsku blokadu računa nesavesnim pravnim i fizičkim licima koja ne plaćaju porez.
Efikasnijoj naplati poreza doprineće i katastar nepokretnosti na osnovu kojeg će biti bolja i naplata poreza na imovinu.
"Republički geodetski zavod je završio registar nepokretnosti na čitavoj teritoriji Srbije gde vrlo efikasno i precizno možete dobiti podatke o svakom građaninu šta ima od nepokretnosti", rekao je direktor poreske uprave Dragutin Radosavljević.
Prema njegovim rečima, na osnovu toga vrši se i pretraga za svakog pojedinca, upoređuju se njihovi prihodi sa imovinskom masom i ako dođe do određenog nesklada mogu se primeniti zakonske mere koje poreskoj upravi dozvoljavju da izvrši kontrolu i utvrđivanje ekstra profita.
Prema zakonu, lokalna samouprava je odgovorna za naplatu poreza na imovinu objekata na njenoj teritoriji, a od te naplate zavise i lokalni budžeti.
"Ako se radi o objektima ili zgradama, njihova vrednost igra najvažniju ulogu, jer ako se na primer utvrdi najviša stopa od 0,4 odsto onda ta vrednost direktno utiče na iznos poreza koji se plaća po rešenjima", rekao je Andrija Jovičić iz Privrednog savetnika.
Porez na nekretnine plaća se svaka četiri meseca. Visina poreza se razrezuje po lokacijskoj i tržišnoj vrednosti objekta a tek onda po građevinskoj opremljenosti. Ove godine nije predviđeno povećanje poreza u odnosu na prošlu godinu.
"Povećanje naplate poreza povećalo bi i prihode opština. S tim u vezi transferi koji idu od republike i republičkog budžeta ka datoj opštini verovatno bi bili smanjeni. Samim tim, i pritisak na rashodnoj strani budžeta Srbije bi bio smanjen", rekao je Mališa Đukić, profesor Beogradske bankarske akademije.
Ukoliko lica ili firme posluju kod nas, a sedište firme nije u Srbiji, oni ne plaćaju porez na imovinu. Takođe postoje razlike u načinu sticanja imovine bilo da je stečena kroz kredit ili je kupljena na drugi način. Stoga bi svaki obveznik po tom osnovu trebalo da ima različit tretman kod poreznika.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар