Veslanje

Jedna od drevnih veština je neizostavni deo OI od antičkih vremena. Srbija će u Parizu imati tri predstavnika – Jovanu Arsić, Nikolaja Pimenova i Martina Mačkovića.

Веслање Веслање

Veslanje je prvobitno služilo kao prevozno sredstvo u starom Egiptu, Grčkoj i Rimu, ali je tek u Engleskoj između kraja 17. i početka 18. veka postalo sport. Prvo veliko takmičenje u veslanju bila je, sada već redovna, godišnja trka čamaca u Oksfordu i Kembridžu, koja je počela 1829.

Pravila takmičenja

Veslači se takmiče na razdaljini od 2000 metara, sami ili u timovima od dva, četiri ili osmoro članova. Postoje dve različite discipline. U jednoj se veslo sa obe ruke, dok u tzv. "skul" veslanju, drže po jedno veslo u svakoj ruci. Osmočlana posada ima kormilara, koji upravlja čamcem i usmerava posadu. Čamac se upravlja pomoću malog kormila koje je sajlom pričvršćeno za nogu jednog od veslača.

Takođe veslači se dele po masi na teške i lake. Što se tiče veslača, prosečna težina posade ne sme da pređe 70 kilograma, dok je pojedinačni maksimum 72,5 kilograma. Kod žena je granica proseka na 57 kilograma, a 59 kilograma čini granicu maksimuma za jednu osobu.

Istorija na olimpijskim igrama

Veslanje se održava na svim Igrama od prve moderne olimpijade u Atini 1896. godine, bar u muškoj konkurenciji. Međutim, pošto je takmičenje trebalo da se održi na moru, te godine je moralo da bude otkazano zbog lošeg vremena. Ženski događaji su zvanično uključeni u olimpijski program mnogo kasnije, na Igrama u Montrealu 1976. godine.

Sve do Atlanta 1996. su na OI postojale samo discipline za teške veslače, a od tada i za lake.

SAD su u početku dominirale olimpijskim veslanjem, pre nego što su Sovjetski Savez i Nemačka došli u prvi plan. Šestostruki olimpijci ser Stiv Redgrejv (pet zlatnih, jedna bronzana) i Elizabeta Oleniuk-Lipa (pet zlatnih, dva srebra, jedna bronza) nadaleko su hvaljeni kao najveći olimpijski veslači svih vremena.

Srpski predstavnici 

Tri imena će predstaviti Srbiju u Parizu – Nikolaj Pimenov, Martin Mačković i Jovana Arsić. Od Arsićeve se očekuje najviše medalja, jer dolazi u Francusku kao evropska prvakinja u disciplini skif pojedinačno.

Raspored trka i učešća srpskih predstavnika

Vesljanje je na programu od 27. jula do 3. avgusta. 

Prvi u trci učestvuje Nikolaj Pimenov 27. jula od 9.00 u kvalifikacijama u muškom skifu. Od 10.12 časova sledi Jovana Arsić u istoj kategoriji. Zatim, od 11.30 Pimenov i Mačković od 11.30 imaju kvalifikacije u dubl skulu. Od rezultata na tim trkama zavisi dalji raspored njihovih učeščća.

Discipline na Olimpijskim igrama:
- skif, muškarci
- skif, žene 
- dvojac bez kormilarakajak dvojac, muškarci 
- dvojac bez kormilara, žene 
- četverac bez kormilara, muškarci 
- dvojac skul, muškarci
- dvojac skul, žene
- četverac skul, muškarci
- četverac skul, žene
- osmerac, muškarci
- osmerac, žene
- laki dvojac skul, muškarci
- laki dvojac skul, žene 
- laki četverac, muškarci

четвртак, 03. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом