Evropski beskućnik, Mesinin restart u Milanu i potraga za novim Željkom na Bosforu
Uoči početka nove sezone Evrolige, u kojoj će se ponovo takmičiti dva kluba iz Srbije, predstavljamo sve učesnike i timove koje su tokom leta pripremili za predstojeće izazove u evropskoj košarkaškoj eliti. Na redu su Fenerbahče, Monako, milanska Olimpija i Makabi iz Tel Aviva.
Fenerbahče - još uvek se traži novi Željko
Iako je već duže od decenije jedan od finansijski najstabilnijih i najmoćnijih klubova u Evropi, prvi pehar Evrolige, koji je Fenerbahče osvojio 2017. predvođen Željkom Obradovićem, još uvek je i jedini u vitrinama "kanarinaca".
Povratak na fajnal-for posle pet godina i dupla kruna u Turskoj minule sezone neće zadovoljiti velike apetite fanatičnih navijača i ambicije koje praktično do juče nisu bile manje od uspostavljanja "dinastije" i apsolutne dominacije na Starom kontinentu, što je, osim rečima, dobro podmazano ulaganjima.
Poput Mančester junajteda nakon ere ser Aleksa Fergusona, u Istanbulu već godinama traže trenera koji će uskočiti u ogromne cipele slavnog prethodnika, ali se iz pokušaja u pokušaj ispostavlja da je balast pretežak.
Niz Igor Kokoškov, Saša Đorđević, Dimitris Itudis, od kojih nijedan nije do kraja ispunio očekivanja, nastavio je u decembru prošle godine Šarunas Jasikevičijus, koji je tokom igračke karijere bio u prilici da uči od Obradovića i u Žalgirisu pokazao da je ponešto i naučio.
Nasledivši od Itudisa tim sa 12. mesta na tabeli Evrolige, vodio ga je od sjaja do očaja i nazad, ali na koncu, utisak je, izvukao maksimum iz sezone koja je počela košmarno. Utisak je utisak, a činjenica je da je zavredio poverenje uprave kluba i odrešene ruke da pred novu sezonu rekonstruiše tim po svojim zamislima.
Dobro je Šaras zasukao rukave i, za početak, raščistio gužvu u svlačionici i poželeo sve najbolje osmorici igrača. Nove angažmane pronašli su Amin Nua (Granada), Jorgos Papajanis (Monako), Šemus Hazer (Bahčešehir), Jam Madar (Bajern), Tajler Dorsi (Olimpijakos), Nik Kalates (Monako), Nejt Sestina (Valensija) i Džonatan Motli, koji je celoj Evropi dao povoda za čuđenje i prešao u ambiciozni Hapoel iz Tel Aviva, klub koji tek stremi ka Evroligi.
Uz starosedeoce koje Jasikevičijus i dalje vidi u svojim planovima - Skotija Vilbekina, Meliha Mahmutoglua, Marka Gudurića, Metčana Birsena, Tarika Biberovića, Dajšona Pjera, Sertača Šanlija i Najdžela Hejsa-Dejvisa, koji je nakon izvrsne sezone i mesta u idealnoj petorci Evrolige dobio novi ugovor, Fener nije mnogo eksperimentisao sa pojačanjima. Mahom se uhvatio za iskusne i proverene igrače drugih evroligaša.
U paketu iz Makabija stigli su Amerikanci Vejd Boldvin, hladnokrvni strelac i najefikasniji igrač "ponosa Izraela" minule sezone, i energični krilni centar Bonzi Kolson.
Takođe u paru, ali iz milanske Olimpije, doveo je Jasikevičijus beka Devona Hola, koji u gradu mode proveo tri sezone, i Italijana Nikola Melija, dobro poznatog navijačima u Istanbulu iz ere Željka Obradovića, nakon koje se oprobao u NBA ligi.
Kako bi bar malo pojačao skromnu bazu domaćih igrača, Fener je zavirio preko tarabe i iz Efesa doveo plejmejkera Ertena Gazija. Turčin rođen na Kipru imao je beznačajnu ulogu u Evroligi, ali je u domaćim takmičenjima itekako umeo da pomogne i glavnim protagonistima priušti malo odmora. U ligaškoj fazi turskog prvenstva odigrao je minule sezone 16 utakmica i u proseku doprinosio sa 8,3 poena.
Čudan obrt dogodio se u slučaju Luka Šamanić. Nekadašnji košarkaš ljubljanske Olimpije vratio se u Evropu nakon ne baš uspešne avanture u NBA ligi i potpisao ugovor sa Fenerom, ali je posle svega mesec dana saradnja okončana, pošto je Hrvat, kako je klub saopštio, morao da se vrati u domovinu iz privatnih razloga, pre nego što je stigao i da obuče teget-žuti dres.
Brzo su u Istanbulu prešli na plan B i angažovali kanadskog centra Kema Birča, koji je stigao iz Đirone, čije boje je branio od početka februara, beležeći u proseku 8,8 poena i 5,7 skokova po utakmici. Već ima evroligaško iskustvo, pošto je tokom sezone 2016/17. igrao za Olimpijakos. Ni Turska mu nije strana jer je u Pirej došao iz Ušaka, nakon NBA drafta 2014, na kojem nije izabran, i uspešne epizode u Razvojnoj ligi, gde je bio jedan od najboljih defanzivaca. Pre povratka u Evropu, iskusio je NBA ligu igrajući za Orlando i Toronto. Sakupio je ukupno 292 utakmice u najkvalitetnijoj ligi sveta, sa prosekom od pet poena i 4,4 uhvaćene lopte po meču.
Ni dolazak snažnog Kanađanina nije zadovoljio velike apetite Fenera, pa je konkurencija pod obručima dodatno zaoštrena neočekivanom i smelom akvizicijom pred sam početak sezone. Posle devetogodišnje NBA avanture, Boban Marjanović se vraća na evroligaške parkete, pošto je parafirao jednogodišnji ugovor sa "kanarincima". Nakon što je 2015. napustio Crvenu zvezdu, nekadašnji centar reprezentacije Srbije igrao je za San Antonio, Detroit pistonse, Kliperse, Filadelfiju, Dalas i Hjuston. Upisao je u biografiju 362 nastupa u najkvalitetnijoj ligi sveta, beležeći u proseku 5,5 poena na mečevima ligaške faze i 5,8 na utakmicama plej-ofa.
Na novom početku je i Arturs Žagars, letonski plejmejker koji je odličnim partijama na Svetskom prvenstvu prošle godine zaslužio ugovor sa Fenerom, ali je prosleđen na pozajmicu u Vulvse. Nije odigrao ni dvocifren broj utakmica u Litvaniji pre nego što je doživeo tešku povredu kolena koja je uslovila mukotrpan oporavak i dugačku pauzu, posle koje je ponovo na raspolaganju treneru Jasikevičijusu.
Monako - u nove pobede sa starim knezom
Najvažniji zadatak u Kneževini tokom leta bio je ne ostati bez kneza. I uspeli su da ga sačuvaju. Amerikanac Majk Džejms, zvanično najbolji strelac u istoriji Evrolige i najkorisniji igrač (MVP) prethodne sezone, produžio je ugovor sa Monakom na još tri godine i ostaje prva zvezda uvek ambicioznog tima.
Neko je to morao i da plati, pa je spoljna linija Monaka ostala bez Džordana Lojda, koji je prihvatio unosnu ponudu Makabija, i Jakube Outare, koji se iz Kneževine seli u francusku prestonicu, gde će igrati za novog člana Evrolige - Pariz.
Bombastičan dolazak Kembe Vokera, jednog od najpoznatijih NBA igrača koji je zaigrao u Evroligi, ostao je u domenu dobrog marketinškog trika, pošto je četvorostruki učesnik ol-star utakmice već nakon prve godine u Kneževini otišao u penziju, sa doprinosom iz prošle sezone kojeg se za pet godina verovatno ni sam neće sećati.
Što se ostalih pozicija tiče, saradnja nije nastavljena sa Džonom Braunom, iako je proglašen za najboljeg defanzivca minule sezone francuskog prvenstva, dok je centar Donta Hol odlučio da nakon tri godine u Monte Karlu pojača špansku Baskoniju.
Osim Džejmsa, ugovore sa Monakon obnovili su Džarom Blosomgejm, Eli Okobo, Donatas Motejunas, Mamadu Žaite i organizator igre francuskog olimpijskog tima Metju Strazel. Uz starosedeoce Terija Tarpija, Alfu Dijaloa i Petra Kornelija dobar deo ekipe je ostao na okupu, sa nekoliko ozbiljnih pojačanja.
Nova osovina Monakovog napada biće iskusni grčki tandem Nik Kalates i Jorgos Papajanis, koji su u paru prava riznica trofeja i individualnih priznanja. Najbolji asistent u istoriji Evrolige i nekadašnji centar Sakramenta i Portlanda nastaviće dobro razrađenu saradnju iz Fenerbahčea, ali tek nakon što se grčki plejmejker oporavi od povrede kolena, zbog koje će morati da odmori nekoliko nedelja.
Takođe iz Turske stigao je dojučerašnji krilni centar Karšijake Vito Braun, koji je prošle sezone u Fibinoj Ligi šampiona u proseku beležio 13,3 poena i 4,2 skoka. Nije mu strana francuska košarka jer je nosio dres Le Mana u sezoni 2020/2021. Braun je nekadašnji student Viskonsina, a kako je jednom prilikom u šali rekao trener Greg Gard, tokom prve dve godine na koledžu u igru je ulazio samo kada Frenk Kaminski mora da popije vode. Ipak, stigao je da bude učesnik finala "Martovskog ludila" 2015, što mu nije pomoglo da dve godine kasnije postane izbor neke franšize na NBA draftu.
Mnogo bogatije iskustvo iz najjače lige sveta u Kneževinu donosi Turčin Furkan Korkmaz, koji se nakon sedam godina u Filadelfiji vraća u Evropu. Nekada najboljem igraču Fiba Lige šampiona ni Evroliga nije strana, pošto je od 2013. do 2017. nosio dres Efesa i osvojio dva nacionalna kupa i jedan Superkup Turske.
Sveža krv na bekovskim pozicijama biće talentovani Francuz Juhan Begarin, kojeg su 2021. Boston seltiksi izabrali kao 45. pika na NBA draftu, ali još uvek nije igrao van domovine. Dugo je bio član Pariza, dok je prethodnu sezonu proveo u Nanteru.
Uz vrlo respektabilan tim, velika prednost Monaka već godinama je kontinuitet na klupi i ogromno poverenje u rad Saše Obradovića, koji je, ako se izuzme kratka pauza 2020. tokom koje je bio trener Crvene zvezde, već pet godina šef stručnog štaba dvostrukog šampiona Francuske.
Olimpija Milano - Mesinin restart
Godine velikih ulaganja i još većih razočaranja, često potpomognutih konstantnim pehovima sa povredama igrača, dovele su Olimpiju iz Milana do trenutka u kojem su radikalne promene neizbežne.
Nakon tri sezone bez plasmana u plej-of Evrolige, Olimpija je ekipa koja je, posle Partizana, pretrpela najdrastičnije renoviranje tokom letnje pauze, što nije sprečila ni treća u nizu titula šampiona Italije.
Isto kao i beogradski crno-beli, klub iz Milana nije uskratio beskonačno poverenje svojoj trenerskoj legendi - Etoreu Mesini, nego se odlučio za put kojim se ređe ide - promenu gotovo celog tima.
Nije, kao u Beogradu, "pretekao" samo jedan igrač, ali jesu svega sedmorica, mahom epizodista i Italijana, za koje je teško pronaći zamenu sa domaćim pasošem - Nikola Mirotić, Ševon Šilds, Đampaolo Riči, Guljelmo Karuzo, Dijego Flakadori, Stefano Tonut i Đordano Bortolani.
Priliku da potraže nove izazove dobili su Rodni Mekgruder, koji je još u martu okončao kratak boravak u Milanu, Aleks Pojtres, Bili Beron, Maodo Lo, Johanes Fojtman, Devon Hol, Nikolo Meli, Kevin Pengos i Šabaz Nejpir.
Sada već legendarni Kajl Hajns objavio je odlazak u penziju, dok je doviđenja, a ne zbogom rečeno mladom francuskom centru Ismaelu Kamagateu, koji je poslat na pozajmicu u Tortonu.
Uz starosedeoce Šildsa i Mirotića, temelj novog tima biće iskusni evroligaški igrači - povratnik iz Partizana Zek Ledej, doskorašnji centar Makabija Džoš Nibo, pridošlica iz Bajerna Leandro Bolmaro i veteran Fabijen Kozer, koji je sa Realom osvojio sve što se moglo osvojiti.
Morali su u Milanu da prošire područje potrage za pojačanjima, pa na evroligaške parkete u crvenom dresu stižu i debitanti - Nenad Dimitrijević, Armoni Bruks, Dejvid Mekormak i Usman Diop.
Dimitrijević, plejmejker nacionalnog tima Severne Makedonije, konačno je dočekao odavno zasluženu priliku da se oproba u Evroligi. Minule sezone imao je zavidnu statistiku u ruskom Uniksu - 19 poena i 6,6 asistencija po meču u ligaškoj fazi VTB lige. Pre Kazanja, igrao je za Valensiju i Huventud, u kojem je i stasao kao košarkaš.
Bruks je kombo bek rodom iz Teksasa, gde je i studirao na Univerzitetu u Hjustonu. Nije izabran na draftu 2019, ali se preko Letnje lige dokopao prvog NBA ugovora sa Atlanta hoksima. Otpušten je posle samo dva meseca, što je bio dobar nagoveštaj kako će mu izgledati čitava NBA karijera. Igrajući za Hjuston, Toronto i Bruklin sakupio je za pet godina svega 88 nastupa i mnogo temeljnije upoznao terene u Razvojnoj ligi.
Centar Dejvid Mekormak, još jedan Amerikanac, birao je drugačiji put. Ni nekadašnji student prestižnog Kanzas univerziteta i šampion En-Si-Ej-Ej lige iz 2022, nije zavredio pažnju nijedne franšize na NBA draftu, ali je nastavio da se razvija u Turskoj, igrajući za Bešiktaš, Darušafaku i Galatasaraj, u kojem je prošle sezone imao najbolji poenterski učinak u karijeri - 14,2 poena po utakmici u turskom šampionatu.
Usman Diop, Senegalac odličnih fizičkih predispozicija, karijeru je gradio isključivo u Italiji. Prvu profesionalnu košarku igrao je u drugoligašu iz Udina, pre nego što ga je 2018. angažovao Dinamo Sasari. Tek je postao punoletan, pa se kalio na pozajmicama u Kaljariju i Torinu i po povratku na Sardiniju izrastao u jednog od lidera ekipe. Osvojio je sa Dinamom Fibin Evrokup 2019. godine, a minule sezone je u Ligi šampiona beležio prosečno 11,3 poena i 3,8 skokova po utakmici.
Makabi Tel Aviv - evropski beskućnik
Drugu sezonu zaredom Makabi iz Tel Aviva neće imati domaći teren u Evroligi zbog rata koji još uvek besni na Bliskom istoku.
Kao i na rezultate prošle sezone, neprijatna i neizvesna situacija na tlu Izraela evidentno je uticala na Makabijevo poslovanje na tržištu tokom leta. I minule sezone bilo je natezanja sa stranim igračima koji nisu želeli da igraju domaće prvenstvo u Izraelu, pa ne čudi što žuti dres i nije baš najpoželjniji.
Trener Oded Kataš, koji se već dobro učvrstio na uvek vrućoj klupi Makabija, osloniće se pretežno na igrače koje je uspeo da zadrži, uz nekoliko zanimljivih i egzotičnih pojačanja.
Za početak, "ponos Izraela" je dvojicu Amerikanaca pronašao na lokalnom tržištu - iz gradskog rivala Hapoela stigao je Džejlen Hord, a iz Jerusalima Levi Rendolf. Obojica će biti novajlije u Evroligi.
Hord igra na poziciji krilnog centra. Kao član Portlanda i Oklahome napabirčio je 42 utakmice u NBA ligi, uz skroman doprinos. Prethodne dve godine proveo je u redovima Hapoela, a tokom prethodne sezone u Evrokupu je prosečno beležio 16,1 poen i bio najefikasniji strelac tima.
Levi je sedam godina iskusniji, ali u domovini nije dogurao dalje od Razvojne lige. Okušao se i na Novom Zelandu, a u Evropi je igrao za Avelino, Dinamo Sasari, Strazbur, Ostende i Hapoel iz Jerusalima. Dva puta je uvršten u drugu najbolju petorku Fibine Lige šampiona, a 2022. je bio najbolji strelac tog takmičenja i MVP šampionata Belgije.
Još jedan "novi kolačić" u elitnom evropskom takmičenju biće reprezentativni centar Južnog Sudana Venjen Gabrijel. Nekadašnji student Kentakija i igrač sa najviše blokada na Svetskom prvenstvu 2023. izmenjao je veliki broj timova u NBA i Razvojnoj ligi, a u Makabi stiže posle kratke avanture u Portoriku.
Kada je malerozni Gabrijel doživeo povredu kolena zbog koje će propustiti prvih nekoliko utakmica u Evroligi, Makabi se vratio na tržište i pronašao još jednog centra - Francuza Alfu Kabu, nekadašnjeg igrača Mege i podgoričke Budućnosti. Najbolji skakač ABA lige iz 2017. godine igrao je minule sezone u Kini, pre nego što je upisao sedam nastupa u dresu Valensije. Poznata mu je Fibina Liga šampiona i Evrokup, a čari Evrolige tek će upoznati.
Na bekovskim pozicijama pronašao je Oded Kataš igrače za koje je Evroliga dobro istraženo područje - Litvanca Rokasa Jokubaitisa i Džordana Lojda, od kojeg se očekuje da bude udarna pesnica u napadu i jedan od lidera remontovane ekipe.
Jokubaitis, Evroligina "zvezda u usponu" iz 2022, nije se naigrao u Barseloni minule sezone, dok je iza Lojda, nekadašnjeg igrača Crvene zvezde, dobar dvogodišnji period u Monaku tokom kojeg je bio jedan od najpouzdanijih poentera uprkos brutalnoj konkurenciji na bekovskim pozicijama.
Pokušao je Makabi da izvuče iz naftalina pomalo zaboravljenog Derila Mejkona, koji je pre nekoliko godina gazio evroligaške parkete u dresu Panatinaikosa. Igrao je i za Dalas, Majami, njihove filijale, Galatasaraj, AEK, Uniks i nedavno u Kini, gde je na 17 mečeva "nabildovao" statistiku na 18,9 poena u proseku, ali se ispostavilo da još uvek vuče posledice teške povrede prednjih ukrštenih ligamenata i da rehabilitacija nakon operacije ne ide po planu, pa je ugovor posle samo par nedelja raskinut.
Što se odlazaka tiče, bilo ih je. I to nesumnjivo bolnih za navijače Makabija. Najefikasniji igrač "ponosa Izraela" minule sezone Vejd Boldvin (17,4 poena po meču) prešao je u Fenerbahče u paketu sa Bonzijem Kolsonom. Najbolji asistent Lorenco Braun (6,1 asistencija po meču) zadužio je opremu Panatinaikosa, a najbolji skakač Džoš Nibo (7,1 skok po meču) nosiće dres milanske Olimpije.
Saradnja je okončana i sa epizodistima Džejmsom Vebom, Džoelom Tomasonom i Antonijusom Klivlandom.
Od starosedelaca, sa Katašom će u nove izazove Džon Dibartolomeo, Tamir Blat, Rafi Menko, Roman Sorkin, Vil Rajmen, koji je prošle sezone bio na pozajmici u Francuskoj, Džejk Koen i Hasijel Rivero.
Коментари